Multipl skleroz hastalarında artırılmış gerçeklik tabanlı telerehabilitasyon uygulamasının nöromuskuler ve sensorimotor parametreler üzerine etkisi
The effect of augmented reality-based telerehabilitation application on neuromuscular and sensorimotor parameters in patients with multiple sclerosis
- Tez No: 875243
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZEHAT ÖZGÜL ÜNLÜER, DOÇ. DR. ERTUĞRUL DEMİRDEL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışmamız, Multipl Skleroz (MS) hastalarında gövde stabilizasyon egzersizlerini içeren artırılmış gerçeklik (AG) tabanlı telerehabilitasyon uygulamasının kas aktivitesi, denge, kor stabilite, gövde pozisyon duyusu, spinal mobilite ve yorgunluk üzerine etkilerini incelemek amacıyla tek kör randomize kontrollü olarak planlandı. Katılımcılar, MS-Yüz yüze (n=15) ve MS-Telerehabilitasyon (TR) (n=15) olmak üzere iki gruba ayrıldı. MS-TR grubuna gövde stabilizasyon egzersizleri AG tabanlı mobil uygulama ile ve MS-Yüz yüze grubuna gövde stabilizasyon egzersizleri haftada 2 gün ve 8 hafta boyunca uygulandı. Kas aktivitesi (kuadriseps ve tibialis anterior) yüzeyel elektromiyografi ile, denge MiniBESTest ile, kor stabilite McGill kor endurans testleri ile, gövde pozisyon duyusu inklinometre ile, spinal mobilite spinal mouse ile, yorgunluk Yorgunluk Şiddet Ölçeği ve Yorgunluk Etki Ölçeği ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned as a single-blind randomised controlled trial to investigate the effects of augmented reality (AR) based telerehabilitation including trunk stabilisation exercises on muscle activity, balance, core stability, trunk position sense, spinal mobility and fatigue in patients with Multiple Sclerosis (PwMS). Participants were divided into two groups: MS-Face-to-face (n=15) and MS-Telerehabilitation (TR) (n=15). Trunk stabilisation exercises were applied to the MS-TR group with an AR-based mobile application and trunk stabilisation exercises were applied to the MS-Face-to-Face group 2 days a week for 8 weeks. Muscle activity (quadriceps and tibialis anterior) was assessed by superficial electromyography, balance by MiniBESTestest, core stability by McGill core endurance tests, trunk position sense by inclinometer, spinal mobility by spinal mouse, fatigue by Fatigue Severity Scale and Fatigue Impact Scale.