Transtibial amputelerde telerehabilitasyon ve yüz yüze spinal stabilizasyon eğitimlerinin yürüyüş biyomekaniği, denge ve eklem pozisyon duyusuna etkilerinin karşılaştırılması: Randomize kontrollü, tek kör çalışma
Comparison of the effects of telerehabilitation and face-to-face spinal stabilisation training on gait biomechanics, balance and joint position sense in transtibial amputees: A randomised controlled, single-blinded study
  1. Tez No: 875242
  2. Yazar: SEVİLAY SEDA BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ANAFOROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı tek taraflı transtibial amputelerde telerehabilitasyon ve yüz yüze spinal stabilizasyon eğitimlerinin yürüyüş, denge, denge güveni, fonksiyonel mobilite, diz ve gövde pozisyon hisleri ile core kas fonksiyonu ve enduransı üzerine etkisini incelemek ve üçüncü aydaki etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmamıza 18-65 yaşlar arasındaki 28 katılımcı dahil edildi. Katılımcılar randomize olarak Telerehabilitasyon ve Yüz yüze şeklinde iki gruba ayrıldı. Telerehabilitasyon Grubu, sekiz hafta boyunca haftada üç defa çevrim içi telerehabilitasyon yöntemiyle spinal stabilizasyon eğitimi alırken, Yüz yüze grup ise aynı süre içerisinde yüz yüze olarak spinal stabilizasyon eğitimi aldı. Katılımcıların yürüyüşleri, yürüyüş sensörü kullanılarak zaman-mesafe karakteristikleri, pelvik hareketler ve asimetri açısından değerlendirildi. Çalışma kapsamında katılımcıların dengeleri“Dört Kare Adım Testi”, denge güvenleri“Aktivitelere Özgü Denge Güven Ölçeği”, fonksiyonel mobiliteleri“Alt Ekstremite Protez Kullanıcıları Mobilite Anketi”, core kas fonksiyonları“The Stabilizer Biofeedback Unit”, core kas enduransları“McGill Endurans Testleri”, ampute ve sağlam diz ile gövde pozisyon hisleri dijital inklinometre aracılığıyla değerlendirildi. Tüm değerlendirmeler, tedavi gruplarını bilmeyen bir değerlendirici tarafından tedavi öncesi, sonrası ve üçüncü ayda olmak üzere toplamda üç defa gerçekleştirildi. İncelenen değişkenler açısından gruplar arasında anlamlı bir grup*zaman etkileşimi bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine and compare the effects of spinal stabilization training with telerehabilitation, and face-to-face spinal stabilization training on gait, balance, balance confidence, functional mobility, knee and trunk position sense, core muscle function, and endurance in unilateral transtibial amputees at post-treatment and third month. The study included 28 participants, aged 18-65 years. Participants were randomly allocated to either Telerehabilitation or Face-to-Face. The telerehabilitation group received online telerehabilitation spinal stabilization training three times a week for eight weeks, while Face-to-Face group received face-to-face spinal stabilization training during the same period. The gait was evaluated using a gait sensor to ascertain spatio-temporal characteristics, pelvic movements, and asymmetry. The balance was evaluated by the“Four Square Step Test”, balance confidence by the“Activities-Specific Balance Confidience Scale”, functional mobility by the“Prosthetic Limb Users Survey of Mobility”, core muscle function by the“Stabilizer Biofeedback Unit”, core muscle endurance by“McGill Endurance Tests”, and position sense by a digital inclinometer. All assessments were conducted on three occasions by an assessor who was not aware of the groups. No significant group*time interaction between the groups was found for the variables (p>0.05).