Multiple skleroz hastalarında melatonin düzeyi ve oksidatif stresin değerlendirilmesi
Evaluation of melatonin levels and oxidatif stress in multiple screlosis
- Tez No: 458393
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ TUNCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve amaç: Multipl skleroz (MS) akson-nöronal hasar ve oksidatif stres ile karakterize santral sinir sisteminin immün aracılı inflamatuar ve nörodejeneratif kronik bir hastalığıdır. MS'in etyopatogenezi tam olarak bilinmemektedir (2). Epidemiyolojik datalar hem çevresel hem de genetik faktörlerin MS gelişiminde anahtar rol oynadığını gösterir (3,4,5). Son çalışmalar reaktif oksijen radikalleri ve oksidatif stres'in MS lezyonlarının oluşumunda ve ilerlemesine katkıda bulunduğunu göstermiştir. Pineal bezden karanlıkta salgılanan melatonin hormonunun endokrin sistemin düzenlenmesi, immün fonksiyonların artırılması, düz kas tonusunun ayarlanması ve gonadal fonksiyonların baskılanması gibi pek çok fizyolojik işlevlerde rol aldığı, aynı zamanda güçlü bir antioksidan olduğu rapor edilmiştir. Çalışmamızın amacı MS hastalarında melatoninin düzeyini ve oksidatif stresi değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi, Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Nöroloji polikliniğine başvuran MS tanısı alan 37 hasta alındı. Anamnezinde MS'i olmayan 26 gönüllü birey kontrol grubu olarak çalışmaya katıldı. Her iki gruptan venöz kan örnekleri bir gece açlık döneminden sonra sabah 08- 09 saatleri arasında jelli sarı biyokimya tüpüne alındı. Jelli tüp ile Melatonin, SOD, MDA ve GPx düzeyleri çalışıldı. MS ve kontrol grubu arasında Melatonin, SOD, MDA ve GPx düzeylerinin istatiksel anlamlılığı araştırıldı. Sonuçlar: Hasta ve sağlıklı kontrol grubu yaş ve cinsiyet dağılımı eşit ve dengeli biçimde sağlandıktan sonra Melatonin, SOD, MDA ve GPx düzeyleri karşılaştırıldı. •Çalışmamızda hasta grubunda MDA kontrol grubuna göre yüksek, SOD değerleri düşük olarak bulunmuş olup istatistiksel olarak da anlamlı bulunmuştur. •Hasta ve kontrol gruplarında Melatonin ve GPx değerleri benzer olup istatistiksel olarak fark bulunmamıştır. •MS tiplerine, tanı alma sürelerine ve tedavi şekillerine göre Melatonin, SOD, MDA ve GPx değerleri arasında istatistiksel olarak fark bulunmamıştır. •Çalışmamızda MS hastalarının tanı alma süresi ve tedavi şekilleri ile EDDS skoru arasındaki ilişki incelendi. EDDS ile tanı alma süresi (5 yıldan az ve ≥5 yıl üzeri) ve tedavi şekilleri arasında korelasyon bulunmamıştır (p>0,05). •EDDS ile Melatonin, MDA, GPx ve SOD değerleri arasında korelasyon incelenmiştir. Melatonin ve SOD'un EDDS arasında negatif korelasyon olup istatistiksel olarak da anlamlı bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Multiple Sclerosis (MS) is a axonal injury and characterized by oxidative stres, immune-mediated inflammatory and neurodegenerative chronic disease of the central nervous system. MS in the pathogenesis is unknown exactly (2). Epidemiological datas indicate that both environmental and genetic factors play a key role in the development of MS (3,4,5). Recent studies, reactive oxygen radicals and oxidative stres have shown that contributes to the formation and progression of MS lesions. In the dark from the pineal gland secretion of the melatonin hormone has been reported that regulation of the endocrine system, enhancement of immune function, the set of smooth muscle tone and to be involved in many physiological functions such as the suppression of gonadal function, it is also a powerful antioxidant. The aim of our study is to assess the level of melatonin and oxidative stress in patients with MS. Material and Method: This study included 37 patients diagnosed with MS that admitted to Kahramanmaras Sutcu Imam University Medicine Faculty Education Research Hospital The Neurology Clinic. No history of MS in 26 volunteers participated in the study as a control group. After a period of overnight fasting, venous blood samples from both groups were the gel yellow tube biochemistry from 8:00 to 9:00 in the morning hours. Melatonin, SOD, GPx and MDA levels were studied in the gel tube. Statistical significance of levels of MDA, melatonin, SOD and GPX were studied between patients with MS and control group. Conclusion: After providing equal and balanced in a manner age and gender distribution of the healthy and patient control group, melatonin, SOD, GPx and MDA levels were compared. * In our study, higher levels of MDA in patients from the control group, SOD has been found to be lower than the control group were statistically significant. * Levels of melatonin and GPx is similar in case and control groups was not statistically significant. * According to types, the diagnosis and treatment of MS; between melatonin, GPx, MDA and SOD levels were not statistically different. *In our study, the correlation between EDDS score and take time to diagnosis and type of treatment of patients with MS was examined. There was no correlation between EDDS and take time to diagnosis (Less than 5 years and 5 years and over) and type of treatment. (p>0,05) *The correlation was examined EDDS and levels of melatonin, GPx, MDA and SOD. There was a negative correlation between EDDS and levels of melatonin and SOD was found to be statistically significant.