Hemşirelik öğrencilerinde etik duyarlılığı ve etik karar verme becerisini geliştirmeye yönelik program geliştirme çalışması
Program development study to improve ethical sensitivity and ethical decision making skills in nursing students
  1. Tez No: 875244
  2. Yazar: ESRA SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Giriş: Etik, insan ilişkilerindeki değerlerin, normların ve eylemlerdeki zorlukların incelendiği, değer odaklı problemlere odaklanan bir felsefi disiplindir. Hemşirelerin etik duyarlılıkla eylemlerini değerlendirmesi ve etik kararlar alması, sağlık bakımında kaliteyi artıran önemli bir faktördür. Bu nedenle hemşirelikte etik eğitiminin öğrencilerin etik duyarlılık ve etik karar verme becerisini geliştirmeye yönelik yapılandırılması önemlidir. Amaç: Araştırma, hemşirelik öğrencilerinde etik duyarlılık ve etik karar verme becerisini geliştirmeye yönelik bir etik eğitim programının geliştirmesi, uygulanması ve değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Araştırmada paralel karma yöntem tasarımı kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda tek gruplu aralıklı zaman serili deneysel çalışma tasarımı kullanılmıştır. Araştırma bir üniversitenin hemşirelik bölümünün ikinci sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Tip I % 95 güvenle karar vermek amacıyla 0,05 α tipi hata tahmini ve Tip II hata için 1-β beklenen gücü 0,80 kabul edilerek örneklem büyüklüğü 28 kişi olarak hesaplanmıştır. Veri kaybı olasılığı dikkate alınarak 34 öğrenci ile çalışılmıştır. Araştırmada eğitim programının geliştirilmesinde analitik yaklaşıma dayalı doküman analizi ile ihtiyaç analizi yapılmıştır. İhtiyaç analizi sonuçları doğrultusunda eğitim programı hazırlanmış, uygulanmış ve değerlendirilmiştir. Nicel veriler; Öğrenci Bilgi Formu, Hemşirelik Öğrencileri İçin Uyarlanmış Etik Duyarlılık Ölçeği, Hemşirelikte Etik İkilem Testi, Eğitim Programını Değerlendirme Formu ile eğitim öncesi, eğitim sonu, eğitim programından 1 ay sonra ve eğitim programından 3 ay sonra toplanmıştır. Nitel veriler öğrenci günlükleri ile eğitim programının uygulanması sürecinde toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Ethics is a philosophical discipline that examines the values, norms, and challenges in human relationships, focusing on value-based issues. Evaluating actions with ethical sensitivity and making ethical decisions are important factors in enhancing the quality of healthcare. Therefore, structuring ethics education in nursing to enhance students' ethical sensitivity and decision-making skills is crucial. Purpose: The research aims to develop, implement, and evaluate an ethics education program aimed at enhancing ethical sensitivity and decision-making skills in nursing students. Method: A parallel mixed-method design was employed in the research. In the quantitative dimension, a single-group pretest-posttest experimental design was utilized. The research was conducted with second-year students in a nursing department at a university. The sample size of the research was calculated to be 28 individuals to ensure a Type I error rate of 0.05 and a power of 0.80 for Type II error, with data loss considered, and thus worked with 34 students. An analytical approach-based document analysis was conducted for needs analysis in developing the education program. Based on the results of the needs analysis, the education program was prepared, implemented, and evaluated. Quantitative data, including Student Information Form, Adapted Ethical Sensitivity Scale for Nursing Students, Ethical Dilemmas in Nursing Test, and Evaluation Form for the Education Program, were collected before the education, immediately after the education, one month after the education program, and three months after the education program. Qualitative data were collected through student diaries during the implementation process of the education program. The collected data were analyzed using mean, standard deviation, median (minimum-maximum), Repeated Measures ANOVA Test, Bonferroni Test, Friedman Test, Wilcoxon Signed Rank Test with Bonferroni Correction, and Pearson correlation analysis.