1980 sonrası sanatta dijital yaklaşımlar
Digital approaches in art after 1980
  1. Tez No: 875270
  2. Yazar: ŞEBNEM GUPSE SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BURÇAK ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
20. yüzyılın ortalarından itibaren sanat, bilim ve teknoloji etkileşim içerisinde olmuş ve bu etkileşim, Çağdaş Sanat'ın önemli bir parçası haline gelmiştir. 1980'li yıllarda teknoloji, sanatın bir unsuru olarak görülmüş, yeni ve çeşitli sanat pratikleri ortaya çıkmıştır. Günümüzde Yeni Medya Sanatı adı altında toplanan bu sanat pratikleri, bilgisayar, video, internet ve mobil teknolojilerin etkisiyle geniş kitlelere ulaşmıştır. Yeni Medya Sanatı, izleyicinin sanat çalışmaları ile zamandan ve mekândan bağımsız olarak etkileşime girebildiği sanal medya ortamı olarak tanımlanmıştır. Sanat, her çağın sunduğu fırsatları değerlendirmiş, günümüzde de Yeni Medya Sanatı olarak tanımlanan sanatı yaratmıştır. Bilgisayar ortamında etkileşimli tasarımlara dönüşen bu yeni sanat formu, hibrit yapısıyla çeşitli çözümler ve eklemelerle daha da zenginleşmiştir. Bununla birlikte teknoloji ve sanatın entegrasyonu, izleyiciye etkileşimli öğeler ve hareketli görsellerle dolu bir ortam oluşturma imkânı sağlamış aynı zamanda sanat ve tasarımın ifade alanını genişletmiştir. Bu çalışmada teknolojinin gelişimiyle birlikte, Yeni Medya Sanatı adı altında toplanan“net art”,“sanal gerçeklik”,“artırılmış gerçeklik”,“dijital sanat”,“fotoğraf işleme sanatı”,“video sanatı”,“bilgisayar sanatı”ve“nft”gibi sanat pratikleri, sanatçıların eserleriyle birlikte incelenmiştir. Günümüzde dijital teknolojilerin yardımıyla oluşturulan bu sanat pratikleri sanatın sınırlarını genişletmiş, yeni malzeme ve tekniklerin kullanılmasının önünü açmış ve izleyicinin sanat deneyimlerine katılmasına olanak tanımıştır.
Özet (Çeviri)
Since the mid-20th century, art, science and technology have interacted and this interaction has become an important part of Contemporary Art. In the 1980s, technology was seen as an element of art and new and diverse art practices emerged. Today, these art practices, which are gathered under the name of New Media Art, have reached large masses with the influence of computer, video, internet and mobile technologies. New Media Art is defined as a virtual media environment where the audience can interact with artworks independently of time and space. Art has utilized the opportunities offered by every era and created the art defined as New Media Art today. This new art form, which has turned into interactive designs in the computer environment, has been further enriched with various solutions and additions with its hybrid structure. However, the integration of technology and art has provided the viewer with the opportunity to create an environment full of interactive elements and moving visuals, while at the same time expanding the field of expression of art and design. In this study, with the development of technology, art practices such as“net art”,“virtual reality”,“augmented reality”,“digital art”,“photo processing art”,“video art”,“computer art”and“nft”, which are gathered under the name of New Media Art, are examined together with the works of artists. Today, these art practices created with the help of digital technologies have expanded the boundaries of art, paved the way for the use of new materials and techniques, and allowed the audience to participate in art experiences.