İş aile çatışmasının tükenmişlik üzerinden işten ayrılma üzerine etkisi: Algılanan örgütsel desteğin düzenleyici rolü
The impact of work family conflict on turnover intention through burnout: The moderator role of perceived organizational support
- Tez No: 875271
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHANGİR GÜMÜŞTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İş-aile çatışması, bireylerin iş ve aile rolleri arasında denge kurmakta zorlandıkları zaman meydana gelen bir stres türüdür. Bu çatışma, bireylerin hem işlerinde hem de aile hayatında karşılaştıkları talepler arasındaki uyumsuzluklardan kaynaklanır. İş-aile çatışmasının tükenmişlik üzerinde önemli bir etkisi olduğu ve bu durumun da çalışanların işten ayrılma niyetlerini artırdığı gözlemlenmiştir. Tükenmişlik, uzun süreli iş stresinin bir sonucu olarak ortaya çıkan, enerji kaybı, duygusal tükenme ve kişisel başarıda düşüş ile karakterize bir durumdur. Yapılan araştırmalarda, iş-aile çatışmasının yüksek olduğu durumlarda çalışanların tükenmişlik seviyelerinin arttığını ve bunun sonucunda iş doyumsuzluğu, performans düşüklüğü ve işten ayrılma niyetinde bir artış olduğunu göstermektedir. İşten ayrılma niyeti, bir bireyin mevcut işini terk etme konusundaki bilinçli düşüncesi olarak tanımlanır. İş-aile çatışması ile tükenmişlik arasındaki ilişkiyi ele alarak, organizasyonların bu iki olguyu yönetme ve azaltma yollarını bulmaları, çalışanların iş tatmini ve organizasyona bağlılığını artırarak işten ayrılma oranlarını azaltabilir. Bu bağlamda, esnek çalışma saatleri, iş ve aile hayatını destekleyici politikalar ve çalışanların stres yönetimi becerilerinin geliştirilmesi gibi stratejilerin iş-aile çatışmasının azaltılmasında ve dolayısıyla tükenmişlik hissinin önlenmesinde etkili olduğu görülmektedir. Sonuç olarak, iş-aile çatışmasının azaltılması ve çalışanların tükenmişlik düzeylerinin yönetilmesi, işten ayrılma niyetlerinin önlenmesi açısından kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Work-family conflict arises when individuals struggle to balance their work and family roles, leading to a type of stress resulting from mismatches between the demands encountered in their professional and family lives. It has been observed that work-family conflict significantly affects burnout, which, in turn, increases employees' intentions to leave their jobs. Burnout is characterized by a loss of energy, emotional exhaustion, and a decline in personal accomplishment, resulting from prolonged job stress. Research indicates that in situations where work-family conflict is high, employees' levels of burnout increase, subsequently leading to job dissatisfaction, decreased performance, and a rise in intentions to leave their job. The intention to leave is defined as an individual's conscious thought about quitting their current job. By addressing the relationship between work-family conflict and burnout, organizations can find ways to manage and reduce these phenomena, thereby enhancing job satisfaction and organizational commitment, ultimately decreasing turnover rates. Strategies such as flexible working hours, policies supporting work and family life, and the development of employees' stress management skills have been effective in reducing work-family conflict and, consequently, preventing feelings of burnout. In conclusion, reducing work-family conflict and managing employees' levels of burnout are critical for preventing intentions to leave. This not only improves the well-being of individual employees but also contributes to the long-term success of organizations.