Hepatobiliyer fasciolosis olgularında manyetik rezonans görüntüleme bulguları
Magnetic resonance imaging findings in cases of hepatobiliary fascioliasis
  1. Tez No: 875272
  2. Yazar: HASAN ERYEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ARTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Fasciolosis, Fasciola hepatica ve Fasciola gigantica'nın neden olduğu gıda kaynaklı paraziter hastalıktır. İnsanlar üzerinde yapılan epidemiyolojik çalışmalar dünya çapında geniş bir dağılıma sahip olduğunu ortaya koymuştur. Fasciolosis hepatik ve biliyer olmak üzere iki ayrı faza sahip olup klinik durum ve radyolojik bulgular faza göre değişkenlik göstermektedir. Özellikle endemik olmadığı bölgelerde radyolojik olarak birçok farklı patoloji ile karışması nedeni ile yanlış tanılar veya tanıda gecikmeler görülebilmekte, bu nedenle olgulara gereksiz tetkik ve invaziv işlemler uygulanabilmektedir. Literatürde fasciolosisin manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bulgularını tanımlayan sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmadaki amaç hepatobiliyer fasciolosis hastalığının ilk tanı anındaki MRG bulgularını detaylı bir şekilde tanımlamak, tutulum alanlarının karaciğerdeki segmental dağılımını araştırmak ve MRG bulgularının laboratuvar bulguları ile ilişkisini analiz etmektedir. Çalışma 2011-2023 yılları arasında, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ''Hepatobiliyer Fasciolosis'' tanısı almış 63'ü hepatik fazda, 6'sı biliyer fazda toplam 69 olgunun dinamik karaciğer MRG ve/veya manyetik rezonans kolanjiopankreatografi (MRKP) görüntüleri, ayrıca laboratuvar bulguları incelenerek gerçekleştirildi. Çalışmadaki olguların 42'si (%60,9) kadın ve 27'si (%39,1) erkek olup, 6 (%8,7) olgu çocuktu (
Özet (Çeviri)
Fascioliasis is a foodborne parasitic disease caused by Fasciola hepatica and Fasciola gigantica. Epidemiological studies on humans have revealed that it has a wide distribution worldwide. Fascioliasis has two distinct phases, hepatic and biliary, and clinical status and radiological findings vary according to the phase. Especially in regions where it is not endemic, misdiagnoses or delays in diagnosis may be seen due to radiologic confusion with many different pathologies, and therefore unnecessary investigations and invasive procedures may be performed. There are limited number of studies in the literature describing magnetic resonance imaging (MRI) findings of fasciolosis. The aim of this study was to describe in detail the MRI findings of hepatobiliary fasciolosis at the time of initial diagnosis, to investigate the segmental distribution of the areas of involvement in the liver and to analyse the relationship between MRI findings and laboratory findings. The study was carried out by analysing the dynamic liver MRI and/or magnetic resonance cholangiopancreatography (MRCP) images and laboratory findings of a total of 69 patients, 63 in the hepatic phase and 6 in the biliary phase, who were diagnosed with 'Hepatobiliary Fascioliasis' at Fırat University Medical Faculty Hospital between 2011-2023. Of the patients in the study, 42 (60.9%) were female and 27 (39.1%) were male, and 6 (8.7%) were children (