Batı Afrika Grıot geleneği ve Blues'daki izdüşümü
The reflection of West African Griot tradition on Blues
  1. Tez No: 875274
  2. Yazar: NERGİS FIRTINA
  3. Danışmanlar: DR. BAŞAK YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Batı Afrika'nın zengin kültürel mirasının önemli bir parçası olan Griot geleneği, müzik, sözlü tarih aktarımı ve toplumsal rolü ile önem teşkil etmektedir. Batı Afrika Griot geleneği ile blues müziği arasındaki ilişki, bu tez çalışmasının odağını oluşturmaktadır. İlk olarak, Batı Afrika'nın coğrafi ve kültürel yapısı incelenerek Griot geleneğinin kökenleri ve ortaya çıkışı incelenmiştir. Ardından, Griot geleneği ile Transatlantik Köle Ticareti arasındaki ilişki ve bu ilişkinin blues müziği üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Transatlantik Köle Ticareti sürecinde, Batı Afrika'dan Amerika'ya göç eden insanlar arasında kültürel alışverişin önemli bir unsuru olan Griot geleneğinin izleri sürülmüş ve bu sürecin blues müziğindeki izdüşümü tartışılmıştır. Griot geleneği ile blues müziği arasındaki bağlantıların analizi, kültürel devamlılık ve değişimin detaylandırılarak belgelenmesi açısından gerekli görülmüştür. Bu tez çalışmasının, Batı Afrika'nın zengin kültürel geçmişi ile blues müziğinin kökenleri arasındaki ilişkinin detaylandırılması ve açıklanması açısından literatüre katkı sunacağı öngörülmektedir. Alan yazın taramasında elde edilen kitap, makale, tez, mülâkat ve kayıtlar bu araştırmanın başlıca kaynaklarını oluşturmaktadır. Çalışmada yapılan aktarımlar, nitel araştırma yöntemlerinden betimle yoluyla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Griot tradition, an important part of the rich cultural heritage of West Africa, is known for its music, oral transmission, and social role. The relationship between the West African Griot tradition and blues music is the focus of this thesis. Firstly, the origins and development of the Griot tradition are analyzed by examining the geographical and cultural structure of West Africa. Furthermore, the relationship between the Griot tradition and the Transatlantic Slave Trade and the impact of this relationship on blues music is examined. In the process of the Transatlantic Slave Trade, the traces of the Griot tradition, which was an important element of cultural exchange among people migrating from West Africa to the United States, were traced and the projection of this process on blues music was discussed. The analysis of the connections between the Griot tradition and blues music is considered necessary in order to document cultural continuity and development in detail. It is anticipated that this thesis will make a contribution to the literature by elaborating and expanding upon the relationship between the rich cultural history of West Africa and the origins of blues music. The primary sources for this research are books, articles, theses, interviews, and recordings found in the literature review. The research findings are presented through description, one of the qualitative research methods.