Batı Afrika ekonomik topluluğu (ECOWAS) için stokastik yakınsama hipotezinin ekonometrik analizi
Stochastic convergence hypothesis econometric analysis: Case of economic community of West African States (ECOWAS)
- Tez No: 493150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKET ALPER KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, 15 ECOWAS ülkesi için kişi başına GSYİH'nın stokastik yakınsamasını kontrol etmiştir. 15 ECOWAS ülkesi Benin, Burkina Faso, Cabo Verde, Fildişi Sahilleri, Gambiya, Gana, Gine, Gine Bissau, Liberya, Mali, Nijer, Nijerya, Senegal, Sierra Leone ve Togo'dur. Yapısal kırılmalı KPSS testini kullanmadan önce birim kök boş hipotezini ADF, DF-GLS ve KPSS gibi geleneksel testler ile kontrol etmiştir. Bu testler karışık kanıtlar vermiştir, bazı ülkeler için birim kök hipotezi reddedilmiştir. Diğer ülkeler için boş hipotezi kabul edilmiştir. Sonraki aşamada, kişi başına düşen GSYİH stokastik yakınsamasını kontrol etmek için yapısal kırılmalı Carrion-i-Silvestre vd (2005) testi kullanılmıştır. Bulgularımıza göre, kişi başına düşen GSYİH şokları kalıcı değildir ve kişi başına GSYİH, ortalama değerine geri dönmektedir. Panel duraganlık testi, burada çalışmakta olduğu 15 ülke için kişi başına GSYİH oranında birim kökün reddedildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis checked the stochastic convergence of GDP per capita for the 15 ECOWAS countries. The 15 ECOWAS countries are Benin, Burkina Faso, Cabo Verde, Cote d'Ivoire, The Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Liberia, Mali, Niger, Nigeria, Senegal, Sierra Leone and Togo. Before we used the KPSS test with structural break we checked the null hypothesis of root by using the univariate tests like ADF, DF-GLS and KPSS. These tests gave mixed evidence, for some countries the null hypothesis has been rejected and for other countries the null hypothesis has been accepted. Then we used (Carion-i-Silvestre, et al, 2005) test with structural breaks to check GDP per capita stochastic convergence. According to our findings shocks to GDP per capita are not permanent and GDP per capita will return to its mean value. Panel stationary test indicates that a unit root in rate of GDP per capita is rejected for 15 countries we study here.