Aladağlar'ın (Toros) bitki coğrafyası
- Tez No: 87528
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ ESER ÜNALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
130 ÖZET Orta Torosların bir bölümünü oluşturan Aladağlar,. batıda Ecemiş Koridoru ile Bolkar Dağları'ndan, doğuda Zamantı Çayı vadisi ile Tahtalı Dağlan'ndan ayrılır. Aladağlar' in kuzeyinde Develi Ovası ve güneyinde Karsantı Havzası yer alır. Çalışmamızda, sahanın ekolojik şartları ve buna bağlı olarak gelişmiş olan doğal bitki örtüsü Coğrafya biliminin ilke ve metotlarına göre incelenmiş ve sonuçlar ortaya konmuştur. Sahanın kuzey ve kuzeybatısında kışı soğuk, yarı kurak, yağış azamisi ilkbahar mevsiminde olan Karasal iklim, güney ve güneydoğusunda kışı ılık, yan nemli, yağış azamisi kış mevsiminde olan Akdeniz iklimi hüküm sürer. Sahanın büyük kısmını su fakiri karstik alanlar oluşturur. Aladağlar' in yüksek kesimlerinde birkaç küçük glasyal sirk gölü bulunur. Vadilerin büyük kısmında sadece yağışlı dönemlerde su bulunur. Sahadaki toprakların büyük kısmı jeoloji, jeomorfoloji, iklim ve bitki örtüsünün tesirleri altında gelişmiş zonal topraklardır. Reliefin iklim üzerindeki tesiri, burada bitki örtüsü ve dağılışında önemli rol oynar. Yaklaşık 2300 m. ormanın üst sınırını oluşturur. Sahanın güney ve güneydoğusunun karakteristik bitki formasyonu, daimi yeşil iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlardır. Bu iğne yapraklı ormanlar kızılcam, karaçam, boylu ardıç, sedir ve göknardan oluşur. Bu mezofit iğne yapraklı ormanlar içerisinde Avrupa-Sibirya Fitocoğrafya bölgesine ait geniş yapraklı ağaçlar relik olarak bulunur. Ancak burada geniş yapraklı ağaçlardan oluşan bir orman kuşağı meydana gelmemiştir. Sahanın kuzey ve kuzeybatında artan kuraklık nedeni ile ormanlar tür fakiridir. Bu alanlarda İran-Turan Fitocoğrafya bölgesine ait, meşelerden oluşan kuru ormanlar bulunur. Ancak bu kuru orman alanları birçok nedenle yüzyıllardan beri bozulmuş ve büyük bir bölümünde antropojen step sahaları meydana gelmiştir. Aladağlar'ın Alpin kuşağı 2200-2300 m. yüksekliklerden başlar ve dikenli yastık oluşturan bitkileri ile karakteristiktir. ÜKSEKÖĞRETİM KUfli KülflANTASYON IHI
Özet (Çeviri)
131 ABSTRACT Aladağlar, Middle of the Taurus Mountain System,is between Bolkar Mountain (Ecemiş Corridor) and Tahtalı Mountain (Zamanti Stream). In the north of Aladağlar there is Develi lowland, in the south there is Karsanti river-basin. In the study, ecological conditions of the area and its natural vegetation were examined by methods and principles of Geography Science. The results of the methods and principles were seemed. The winter season, in the north and northwest of the area, is very cold and moderate dry. The highest precipitation is in the spring season. The features were determined by continenal climate. In the south and southeast of the study area, the winter season is moderate and humid. The mediterranien climate is very effective. In this area (Karst region) water resources are seldom. There are some glacial lakes up of the Aladağlar. There is water only rainy season in the valley. Geology, geomorphology, climate and vegetation are effective on soil formation. Those soils are zonal. The effect of relief is very important on the vegetation and its scattering. The forest plants go up to 2300m.. Characteristic plant formation in the south and southeast of the area is needle leaved trees. Those trees Pinus brutia, Pinus nigra, Juniperus excelsa, Cedrus libani and Abies cilicica. The mezophit forest has different european-sibirian phytogeography relic plants. The relic plants have wide leaves. But there is not any wide leaved forest formation. The forest formation is very poor in the north and northwest of the area. Because the climate is very dry in there. In the region there are some İranian- Turanian phytogeography plants and forest. The dry forest is destroyed by people. Now, this area has anthropogen steppe formation. Alpine formation of Aladağlar goes up from 2200m- 2300 m. to highest points. In this formation there are some prickly plants.