Kentsel planlamada belediyelerin rolleri
- Tez No: 87527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Hızlı bir kentleşme süreci ve sorununun yaşandığı ülkemizde, bugün kentlinin kentten beklediği; tüm ilişkilerin düzenlendiği, altyapı ve ulaşım sorunlarının olmadığı yaşanabilir mekanlarda, nitelikli konutlarda oturmaktır. Doğal olarak kentsel planlamadan beklenen de budur. Oysa bugün kentlerimizle ilgili araştırmalarda ortaya konan; planların gerek yapım gerekse uygulama sürecinde yasal mevzuat dikkate alındığında göze çarpan ilk kurum olan belediyelerin yeterince etken ve başarılı olmadıklarıdır. Çalışmada belirlenen amaç; sistemde var olan sorunlar ve bu sorunlarla beraber sunulan çözüm önerilerinin gerçekliğinin incelenmesi yanında, mevcut sistemde bu önerilerin ne kadar başarılı olacağı sorununa açıklık kazandırmaya çalışmaktır. Belediyelerin planlama faaliyetleriyle, kentin şekillendirilmesi konusunda kentlilerle birinci dereceden ilişki kurdukları düşünülürse, konunun önemi daha iyi anlaşılabilir. Kent planlarının yapım ve uygulama sürecindeki sorunlarla ilgili olarak belediyelerin üstlenmesi gerektiği söylenen rollerin ve çözümlerin mevcut sistemde yerine getirilmesinin güçlüğü ve bu kuruluşların kentsel planlamada sosyo-ekonomik işlevleriyle etki yapmakta oldukları varsayımı, bizi şimdiye kadar kentsel plan uygulamalarını açıklamaya yönelik yaklaşımları yeniden gözden geçirme yoluna götürmektedir. Tez bir literatür çalışması niteliğinde olup akademik dünyada konuyla ilgili eserler taranarak değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our country where a fast urbanization process is taking place, the expectations of a city resident are to live in decent houses and places where all relations are established and where there are no substructure and transportation problems. This of course is what we expect from city planning. However, in the researches made to date on our cities in connection with both panning and implementations, when the rules and regulations are taken into consideration^ is being observed that municipalities which are the main institutions,are not adequately efficient and succesful. The purpose of this study is to consider carefully the problems existing in the system, and the applicability of the solutions recommended for these problems along with bringing clarity as to what degree these recomme will be successful in the existing system. When we take into consideration the point that municipalities are responsible primarily for the city planning activities,giving a shape to cities and entering in relations with citizens,the importance of the subject matter may be understood better. The difficulty of the roles which municipalities have to assume in connection with the problems encountered during making up and implementing city plans,and the difficulties in the realization of solutions in the existing system, and the supposition that these organizations have influence with their socio-economic functions on city planning the city plan implementations. The thesis is of an acedemic study nature and evaluations have been made by going through books raleated with the subject matter in the academic world.