Investigation of the antimicrobial and antioxidant activity of eucalyptus radiata leaf essential oil and nanoemulsion: İn vitro and meat application
Eucalyptus radıata yaprağı esansiyel yağı ve nanoemülsiyonunun antimikrobiyal ve antioksidan aktivitesinin incelenmesi: İn vıtro ve et uygulaması
  1. Tez No: 875305
  2. Yazar: AFRANUR ÖZÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. AYÇA GEDİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında Eucalyptus radiata esansiyel yağı ve nanoemülsiyonunun antimikrobiyal ve antioksidan aktiviteleri in vitro analizlerde incelenmiştir. Ayrıca nanoemülsiyonun patojen bakterilere ve bozulmaya neden olan organizmalara karşı antimikrobiyal potansiyeli taze ette değerlendirilmiştir. GC-MS sonuçları o-simen, 2- bornen ve 1,8-sineolün en bol bulunan bileşikler olduğunu gösterdi. Nanoemülsiyon özellikleri damlacık boyutu: 52,04±31,44 nm, zeta potansiyeli: −9,16 mV, viskozite: 82,67 mPa.s. ve beyazlık indeksi: 48,91'dir. Okaliptüs yağı ve nanoemülsiyonunun IC 50 değerleri sırasıyla 53,71 ve 240,41 µg/mL idi. Bacillus cereus NRRL B3711 ve Staphylococcus epidermidis ATCC 12228 bakterileri, disk difüzyon testinde 24 mm ve 20,5 mm'de en yüksek inhibisyon alanını gösterdi. Benzer şekilde aynı bakterilerin minimum inhibitör konsantrasyon değerleri de daha düşüktü. Zamana bağlı öldürme testinde nanoemülsiyon, 60 dakikalık etkileşim süresinden sonra Escherichia coli'yi tamamen inhibe ederken, S. aureus için yalnızca 1 log CFU/g azalma elde edildi. Taze sığır eti parçalarının nanoemülsiyona batırılması antimikrobiyal uygulama olarak oldukça başarılı olmuştur. Nanoemülsiyon, kontamine taze sığır eti parçalarındaki S. aureus sayısında önemli (P ≤ 0.05) bir azalmaya neden oldu. Ayrıca nanoemülsiyon toplam koliform, Pseudomonas spp., maya ve küf sayımlarının büyümesini kontrol altına almış (P ≤ 0.05) ve taze sığır eti parçalarının raf ömrünü 4 gün uzatmıştır. Bu çalışma, E. radiata yağı nanoemülsiyonunun gıda endüstrisinde raf ömrünü uzatmak ve et ürünlerinin güvenliğini arttırmak için yaygın olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the antimicrobial and antioxidant activities of Eucalyptus radiata essential oil and its nanoemulsion were examined in in vitro assays. Besides, the antimicrobial potential of the nanoemulsion was assessed against pathogenic bacteria and spoilage organisms in fresh meat. The results of the GC-MS showed that o-cymene, 2-bornene, and 1,8-cineole were the most abundant compounds. The nanoemulsion characteristics were droplet size: 52.04±31.44 nm, zeta potential: −9.16 mV, viscosity: 82.67 mPa·s., and whiteness index: 48.91. The IC 50 values of eucalyptus oil and its nanoemulsion were 53.71 and 240.41 µg/mL, respectively. Bacillus cereus NRRL B3711 and Staphylococcus epidermidis ATCC 12228 bacteria showed the highest inhibition area at 24 mm and 20.5 mm in the disc diffusion assay. Similarly, the same bacteria also had lower minimum inhibitory concentration values. In the time-kill assay, the nanoemulsion inhibited Escherichia coli 7 log 10 CFU/g after 60 min of interaction time, while only a 1 log 10 CFU/g reduction was achieved for S. aureus. The dipping of fresh beef pieces into the nanoemulsion was very successful as an antimicrobial application. The nanoemulsion caused a significant (P ≤ 0.05) reduction in the S. aureus count in contaminated fresh beef pieces. In addition, the nanoemulsion controlled (P ≤ 0.05) the growth of total coliform, Pseudomonas spp., yeast, and mold counts and extended the shelf life of fresh beef pieces by 4 days. This study has shown that E. radiata oil nanoemulsion can be used in the food industry to extend the shelf life and enhance the safety of meat products.