Benign ve malign lezyonlarda orbita cerrahisinin sonuçları ve komplikasyonları
Outcomes and complications of orbital surgery for benign and malignant lesions
- Tez No: 875306
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERÇİN TARLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Benign ve malign lezyonlarda orbita cerrahisinin sonuçlarını ve komplikasyonlarını değerlendirmek, farklı cerrahi yaklaşımların etkinliğini ve güvenliğini karşılaştırmak. Gereç ve Yöntem: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Ocak 2005- Aralık 2023 tarihleri arasında benign ve malign lezyonlar nedeniyle orbita cerrahisi geçiren ve yeterli takip verisi bulunan, nihai cerrahisi enükleasyon-ekzenterasyon ile sonuçlanmayan tüm hastalar incelendi. Tüm olgularda tam oftalmolojik muayene, tanıya yönelik radyolojik incelemeler yapıldı. Preoperatif topografik konuma uygun cerrahi yaklaşım ve postoperatif komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam olgu sayısı 172 bulundu. Olguların 50 (%30)'si vasküler tümör, 36 (%20,9)'sı dermoid-epidermoid tümör, 29 (%16,9)'u lakrimal gland tümörleri, 26 (%15,1)'sı lenfoproliferatif hastalıklar, 21 (%12,2)'i nöral tümörler, 10 (%5,8)'u mezenkimal ve soliter fibröz tümörlerdi. Olguların 98 (%56,9)'i kadın, 74 (%43,1)'ü erkek idi. Tüm olguların ortanca yaşı 40 (0-92) idi. Olguların 72 (%41,8)'inde subtotal eksizyon, 100(%58,2)'inde total eksizyon uygulanmıştır. Olguların 59(%34,3)'unda süperior, 55(%31,9)'inde lateral, 28(%16,2)'inde kombine, 20(%11,6)'sinde medial, 10(%5,8)'unda inferior yaklaşım tercih edildi. Postoperatif görsel prognozun; olguların 130(%75,6)'unda 101stabil kaldığı, 16(%9,3)'sında iyileştiği, 26(%15,1)'sında kötüleştiği görüldü. 172 hastada toplam komplikasyon sayısı 20 (%11,6) idi. En sık komplikasyon pitozis oranı %5,8( 7 olgu) en sık da süperior yaklaşımda olduğu görüldü. Sonuç: Bu seride orbita lezyonları nedeniyle orbitotomi yapılan olgularda toplam komplikasyon oranının 20 (%11,6) olduğu görüldü. Orbita tümörlerinde cerrahi yaklaşım şekline karar verirken, lezyonun lokalizasyonunu da içeren klinik özellikleri ile birlikte komplikasyon oranı da göz önüne alınan faktörlerden birisi olmalıdır
Özet (Çeviri)
Objectives: To evaluate the results and complications of orbital surgery for benign and malignant lesions and to compare the efficacy and safety of different surgical approaches. Materials and Methods: All patients who underwent orbital surgery for benign and malignant lesions between January 2005 and December 2023 in Gazi University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology, with adequate follow-up data and whose final surgery did not result in enucleation-exenteration were analysed. Complete ophthalmological examination and diagnostic radiological examinations were performed in all cases. The surgical approach appropriate to the preoperative topographic position and postoperative complications were recorded. Findings: A total of 172 patients were included in the study. Vascular tumours were 50 (30%), dermoid-epidermoid tumours were 36 (20.9%), lacrimal gland tumours were 29 (16.9%), lymphoproliferative diseases were 26 (15.1%), neural tumours were 21 (12.2%), mesenchymal and solitary fibrous tumours were 10 (5.8%). 98 (56.9%) of the patients were female and 74 (43.1%) were male. The median age of all cases was 40 years (0-92). Subtotal mass excision was performed in 72 (41.8%) and total mass excision was performed in 100 (58.2%) cases. Superior approach was preferred in 59(34.3%), lateral in 55(31.9%), combined in 103 28(16.2%), medial in 20(11.6%) and inferior in 10(5.8%) cases. Postoperative visual prognosis was stable in 130(75.6%), improved in 16(9.3%), and worsened in 26(15.1%) patients. In 172 patients, the total number of complications was 20 (11.6%). The most common complication was ptosis with a rate of 5.8% (7 cases), most commonly in the superior approach. Conclusions: In this series, the total complication rate was 20 (11.6%) in patients who underwent orbitotomy for orbital lesions. When deciding on the surgical approach for orbital tumours, the complication rate should be one of the factors considered along with the clinical features including the localisation of the lesion.