محمد بن قرقماس وتفسيره' نثر الجمان من فتح الرحمن' (سورة آل عمران وسورة النساء) تحقيقًا وتحليلاً
Muhammed b. Korkmaz'ın 'Nesrü'l-Cümân min Fethi'r-Rahmân' adlı eserinin tahkiki ve incelenmesi (Âl-i İmrân ve Nisâ Sûreleri)
  1. Tez No: 875304
  2. Yazar: MAITIKUERBAN TUNNISA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYAD RAVAŞDEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tez, Al-i İmrân ve Nisâ sûrelerinin bütünüyle Nasireddin Muhammed İbn Korkmaz el-Aktemori el-Kahire el-Hanefi el-Çerkes (ö. 882/1478) tarafından yazılan tefsir el yazmasının tahkiki ve incelenmesini içermektedir. Müfessir İbn Korkmaz Memlûk Devleti döneminde (648-923/1250-1517) yaşamıştır. O hicri dokuzuncu yüzyıl alimlerinden biri olup Şair ve müellif olmasının yanı sıra, şeriat ilimleri ve sanatları alimi olarak kabul edilmitir, ve astronomi, tıp, kimya ve el sanatları bilimlerine de aşinadır. Tahkik edilecek olan bu tefsir dört bölümden oluşmaktadır. Bu tefsir, rivayet ve dirayet tefsirlerinin özelliklerini bir arada taşımaktadır. Ahlak, nezaket, teşvik ve uyarı gibi konuları içeren vaaz ve göstergeler üzerine odaklanan tasavvuf ve işari tefsir üslubunu da kullanmaktadır. Bu tefsir İfadesi, zarifliği, yaratıcılığı ve güzelliği bakımından benzersizdir, çünkü müellif belagat sanatlarından bir sanat kullanmış, çoğunlukla seci ile yazmış. Bu kitap onun belagat, morfoloji ve dilbilgisi yöntemlerini kullanarak yazdığı tasavvufun inceliklerini, vahiy sebeplerini, bazı fıkhî ve kelamî hükümlerini içeren yirmi ciltlik ilk kitabı“Feth'er-Rahman fi Tefsir el-Kur'an”ın özeti niteliğindedir. Müellif, tefsir boyunca dengeli bir yaklaşım izlemiştir, burada ayetleri konularına göre bölmüştür, ardından her bölüm için secili bir başlık koymuştur, ardından her sureyi bir dua ile sonuçlandırmıştır ve bu el yazma kıtabı müellifin el yazması ile ve onun karşılaştırması ve incelemesi ile değerini arttırmıştır. Bu tahkik ve inceleme içn hazırlanırken müellifin hayatını incelemeye başladım ve biyografisi yazılan âlimlerden ve onların kitaplarından yararlanarak onun kısa bir biyografisini yazdım. Daha sonra, ikinci bölümde incelemeye konu olan yazmanın nüshalarını arayarak, müellife atfedildiğini doğruladıktan sonra kitabın tahkik bölümüne müellifin yaklaşımını incelemeye başladım. Daha sonra Al-İmran Suresi'nin başından Nisa Suresi'nin sonuna kadar incelemeye başladım. Ve en önemli sonuçları açıklayarak ve bazı önerilerde bulunarak araştırmayı sonlandırdım.
Özet (Çeviri)
This thesis includes a study and investigation of Surahs Al Imran and An-Nisa in its entirety from a manuscript of interpretation by the scholar Nasir al-Din Muhammad Ibn Qarqmas al-Aqtamari al-Qahri al-Hanafi al-Circassia (d. 882/1478), who lived during the Mamluk state era (648-923/1250-1517), and he was one of the scholars of The ninth century AH. He is considered a scholar of the sciences and Sharia. In addition to being a poet and writer, he is also familiar with the sciences of astronomy, medicine, chemistry, and crafts. The interpretation falls into four parts within two volumes. This interpretation is based on narration and knowledge. In Sufi indicative interpretations focus their discourse on the chips. He focuses on morals through preaching and guidance, encouraging and intimidating, and he is unique in his eloquence and his composition is very creative and beautiful. The author used an art of rhetoric in his writing, as he wrote the general phrases of interpretation with assonance from beginning to end. He also refined and condensed this book with a summary of his first book called“Fath al-Rahman fi Tafsir al-Qur'an,”which is in twenty volumes. This book contained a summary in a form. Brief on the sciences of the Qur'an, including the reasons for the revelation and others, and some jurisprudential and theological rulings, using the methods of rhetoric, morphology, and grammar. The author followed a balanced approach throughout the interpretation, as he divided the verses according to their subject, then titled each section with a masji' title, then concluded each surah with a supplication. The value of this manuscript was increased by the fact that it was written in the handwriting of its compiler and was reviewed by him. In preparation for this investigation, I began in the first section to study the life of the author and translated a brief translation of him, taking advantage of the biographers and their books. Then in the second section, I explained what is related to interpretation, including a description of the manuscript's versions and a study. Because of the author's approach that he took in the verified section of the book, after verifying his attribution to the author and stating the manuscript copies considered in the investigation, then I began investigating the section that included the interpretation from the beginning of Surat Al Imran to the end of Surat An-Nisa. I concluded the research by stating the most important results and some recommendations.