Türkiye'de bireylerin işteki durumlarına göre gelir dağılımının analizi
Analysis of income distribution of individuals according to their situation at work in Turkey
  1. Tez No: 875318
  2. Yazar: SENA ERGÜDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Gelirin eşitsiz bir biçimde dağılımı ekonomide verimliliği olumsuz yönde etkileyen bir konudur. Türkiye'de de ekonomik problemlerin başında gelen gelir dağılımı adaletsizliği problemi üzerinde durulması gereken önemli bir hususu oluşturmaktadır. Bireylerin işteki durumlarına göre istihdamları açısından günümüzde ücretli-maaşlı ve yevmiyeli çalışan sayısı istihdamın en yüksek payını oluşturmakta iken ücretsiz aile işçisi ise en düşük istihdam payını oluşturmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan işgücü istatistikleri ile Türkiye'de bireylerin işteki durumlarına göre istihdam türleri incelenebilmektedir. Yaptığımız bu çalışmada, bireylerin işteki durumları ve gelir dağılımı arasında nedensellik ilişkisi kurularak analiz yapılması amaçlanmıştır. Bağımlı iktisadi değişken ile bağımsız iktisadi değişkenler arasındaki ilişki Türkiye İstatistik Kurumu verileri kullanılarak sınanmaya çalışılmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışma amacı açısından açıklayıcı bir çalışmadır. Çalışmanın örneklemini Türkiye içerisindeki 2006-2023 dönemi verileri oluşturmaktadır. Elde edilen bulgular ışığında, Türkiye'de ücretsiz aile işçisi istihdamının ve toplam istihdamın yıllara göre artış ve azalış oranları ile gelir eşitsizliğinin göstergesi olan Gini katsayısı arasında kısa dönemli ilişki mevcuttur. Aynı zamanda ARDL sınır testi analizine göre tüm bağımsız iktisadi değişkenler ile Gini katsayısı arasında uzun dönemli negatif ilişkiye de rastlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Income distribution inequality is an issue that negatively affect productivity in the economy. The problem of unfair distribution of income, which is one of leading economic problems in Turkey, is an important matter that should be accentuated. In terms of employment of individuals according to their situation at work, nowadays the number of wage-salary and casual workers constitute the highest share of employment while the number of unpaid family workers constitute the lowest share of employment. Employment types can be reviewable according to the situation at work of individuals in Turkey with the labor force statistics published by the Turkish Statistical Institute. In this study we conducted, we aimed to analyze by establishing a causal relationship between individuals' situation at work and income distribution. The relationship between dependent economic variable and the independent economic variables was tried to be tested using Turkish Statistical Institute data. In this study, quantitative research method was used. The study is an explanatory study in terms of its purpose. The sample of the study consists of data from the period 2006-2023 in Türkiye. In the light of the obtained findings, there is a short-term relationship between the annual increase and decrease rates of unpaid family worker employment and total employment in Turkey and the Gini coefficient, which is an indicator of income inequality. At the same time, according to the ARDL bounds test analysis, a long-term negative relationship was found between all independent economic variables and the Gini coefficient.