Nohut antraknozu (Ascochyta rabıeı (pass) labr.) hastalığının yaprak ve kapsülde oluşturduğu hasarın görüntü işleme teknikleri kullanılarak tespit edilmesi
Detection of damage caused by chickpea anthracnose (Ascochyta rabiei (pass) labr.) disease on leaves and capsule using image processing techniques
- Tez No: 875321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET METİN ÖZGÜVEN, PROF. DR. YUSUF YANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Ülkemiz, dünya nohut üretiminde önemli bir yere sahip olmasına rağmen, nohutta ortaya çıkan ve önlem alınmadığı takdirde neredeyse bütün ürünün yok olmasına yol açan antraknoz hastalığı ile her zaman karşı karşıyadır. Bu çalışmada, nohut antraknoz hastalığının yaprak ve kapsülde oluşturduğu hasarın görüntü işleme yöntemleri kullanılarak tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, iki farklı araziden hastalığın farklı gelişim düzeylerinde görüntüler alınmıştır. Hastalığın farklı gelişim düzeylerinden oluşan 50 kapsül ve 50 yaprak görüntüsü MATLAB programında yer alan Image Processing Toolbox modülü kullanılarak görüntü işleme tekniğiyle işlenmiştir. Çalışmada k-means kümeleme algoritması ve Otsu's eşikleme yöntemi kullanılmıştır. Görüntü işleme yöntemi hastalık seviyelerini 3.18 RMSE ve Theil UII'si 0.0596 ile tahmin etmiştir. Elde edilen sonuçlara göre geliştirilen görüntü işleme yöntemi ile nohut antraknoz hastalığının kapsül ve yapraktaki hasar şiddeti başarıyla tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Although our country has an important place in the world chickpea production, it is always faced with anthracnose disease, which occurs in chickpea and leads to the destruction of almost the entire crop if no measures are taken. In this study, it was aimed to determine the damage caused by chickpea anthracnose disease on leaves and capsules by using image processing methods. In the study, images were taken from two different fields at different development levels of the disease. Fifty capsule and 50 leaf images at different developmental levels of the disease were processed by image processing technique using the Image Processing Toolbox module in MATLAB program. In the study, k-means clustering algorithm and Otsu's thresholding method were used. The image processing method predicted the disease levels with an RMSE of 3.18 and Theil UII of 0.0596. According to the results obtained, the damage severity of chickpea anthracnose disease in the capsule and leaf was successfully determined with the developed image processing method.