Türk Hukukunda patentin hukuki koruması
- Tez No: 87536
- Danışmanlar: PROF. DR. SAHİR ÇÖRTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
93 ÖZET 551 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre bir buluşa patent ve rilebilmesi için buluşun yeni olması gerekir. Kararnamede belirtilen yenilik mutlak anlamda yeniliktir. Fakat buna bazı istisnalar getirilmiştir. Başvuru tarihinden önceki oniki ay önce içinde veya rüçhan hakkı talep edilmişse rüçhan hakkı tarihinden önceki oniki ay içinde yapılan bazı açıklamalar yeni liği ortadan kaldırmamaktadır. Yeniliğin yanında bir buluşa patent verilebil mesi için buluşun teknolojik ilerleme meydana getirmesi ve ayrıca sanayide tatbik kabiliyetinin olması gerekir. Kanun hükmünde Kararnamede. belirtilen unsurların olmaması nedeni ile açıkça ve ayrıca belirterek mesela keşifle rin, bilgi derlemeleri gibi hususların patent kapsamına girmeyeceğini belirt miştir. Bazılarında ise bu ölçütler olmasına rağmen mesela kamu düzeni gibi sebeplerle hariç tutulmuş yada ilaçlarda olduğu gibi geciktirilmiştir. İncelemeli sistemle yada incelemesiz sistemle bir buluşa sahip olan patent sahibi kural olarak bundan dilediği gibi yararlanır. Hakkını ihlal eden üçüncü kişilerin fiilini önleyebilir. Ancak hakkı bazen kullanmanın kişisel a- maçlı olması yada uluslar arası anlaşmalar gereği veya rızası ile piyasaya arz etmesi.kanuni tekel.zorunlu lisans, ön kullanım hakkı gibi sebeplerle sınırlandırılmıştır. Belirtilen sınırlandırmanın dışında hakkı ihlal edilen patent sahibi koruma yollarına başvurarak hakkını koruyabilir. Mesela patentin hü kümsüzlüğünü ileri sürebilir.tecavüzün durdurulmasını ve giderilmesini iste yebilir. Şayet zarar doğmuşsa zararın giderilmesini isteyebilir. Araç ve ü- rünlere el konulmasını yada mülkiyetin tanınmasını talep edebilir. Menfaati olduğu taktirde tespit ve tedbir davalarının açabilir. İşçi buluşlarında tahkime gidebilir, ilgililerce zorunlu lisans talebinde bulunulabilir veya zorunlu lisan sın iptali istenebilir. Bunun dışında patent uluslar arası bir mesele olduğun dan devletlerinde başvuracağı koruma yolları mevcuttur. Özellikle Ticaretle Bağlantılı Fikri Haklar sözleşmesi bu konuda hükümler içermektedir.
Özet (Çeviri)
94 ABSTRACT According to the Decree in Force in the of Law number, in order give patent to an invention.that invention should be new. The novelty stated in Decree is an absolute novelty. However, there are some exception. Some statement made within twelve months before the priority rigthdate do not eliminate the novelty. Besides novelty, In order give patent an invention that invention should lead to technological advancement and furthermore could be aplied in industry. In the Decree in the force of Law, it has been clearly statet that matters such as estimates, information collection shall not be in cluded within the scope of the patent. And some of them, inspite of the ex istence of these factors, it is excluded due to reasons such as public order or delayed as in pharmaceuticals. The patentee who has an invention with the system having or lacking examination makes use of this as he wishes, as a rule. He can prevent the action of third persons who infringe his nght.However, the personel utiliza tion of the right or the supply of this to the market with his consent or as a result of the the international agrement are limited due to reasons such as legal monopoly, compulsory license, pre-usege right. Other than the said limitation, the patentee whose right is infringed may protect his right applying to some protections means. For instance, he may claim the revoca tion of the patent, may demand the hindrance or elimination of the infring- ment. He may demand his losses be met, if there are any. He may demand the seizure of the vehicle or product or the recognition of property. He may bring test or disposition cases if he has any benefit in. He can apply the ar bitration about worker invention. The relavant people may demand compul sory license or the cancellation of compulsory license. Besides.as patent is an international issue, there are protection. means to which countries can also apply. Particularly the Intellectual Rights Agreement in relation to trade includes such provisions. U. YÜKSEKÖ?RETİM KUROLu MİIâlTâSYiS HEBffiZl