Yazıtlar ışığında Anadolu'da Hermes Kültü
The cult of Hermes in Anatolia in the light of inscriptions
- Tez No: 875377
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Archeology, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Hermes, Hellen pantheonunda bulunan belki de en geniş tapınıma sahip tanrıdır. Bu çalışmada Hermes içerikli yazıtlar göz önünde tutularak tanrının Anadolu'daki yayılımı ve insanların Hermes'e hangi alanlarda, hangi epitetlerle taptığı incelenmiştir. Bu inceleme için ilk bölümde Hermes adının etimolojik çözümlemesi yapılmış ve tanrının ad kökeni hakkındaki teoriler incelenmiş ve Hermes'in Hellen hakimiyetinden önce Anadolu'da yaşamış olan Hint-Avrupa kökenli halklar nezdindeki öncülleri ve kökleri ortaya konulmuştur. İkinci bölümde ise hem diğer tanrıları hem de Hermes'i Hellen halkına ve bize anlatan antik edebi eserler olan ve sözlü geleneğin ürünleri olan Homeros Destanları ve Homerik Hymnos incelenmiştir. Çünkü Hellen edebiyatı önce sözlü, sonra yazılı olarak kendisini var ettiğinden bu eserler, yazıtlarda geçen epitetleri ve tanrıların hakimiyet alanlarını bize anlatan en eski kaynaklardır. Bu edebiyat incelemesi, Hermes'in Anadolu'da karşılaştığımız yazıtlardan daha başka epitetlerin varlığına da işaret etmektedir. Üçüncü bölümde ise bölgelere ve bölgelerdeki kentlere göre Hermes adının geçtiği yazıtlar kataloglanmış ve bu yazıtlarda geçen özel ifadeler ve belli başlı isimler incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise söz konusu katalogda yer alan yazıtların detaylı yorumlaması yapılmış ve Hermes kültüne ait yazıtlar diğer arkeolojik verilerle kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hermes is perhaps the god with the biggest sovereignty in the Hellenic pantheon. This study considers the inscriptions containing Hermes the spread of the god in Anatolia, and the areas in which people worshiped Hermes and with which epithets were examined. For this study, in the first part, the etymological analysis of the name Hermes was made and the theories about the origin of the god's name were examined and the pioneer and roots of Hermes in the Indo-European peoples who lived in Anatolia before the Hellenic domination were revealed. In the second part the Homeric Epics and Homeric Hymnos, which are the products of oral tradition, and the ancient literary works that tell both other gods and Hermes to the Hellenic people and indirectly to us, are examined. Because Hellenic literature first created itself verbally and then in writing, these works are the oldest sources that tell us about the epithets in the inscriptions and the domains of the gods. This classical philological study also points to the existence of other epithets by Hermes than the inscriptions we encounter in Anatolia. In the third chapter, the inscriptions with the name Hermes according to the regions and the cities in the regions were cataloged and the special expressions and certain names in these inscriptions were examined. In the conclusion part, the inscriptions in the catalog in question were interpreted in detail and the inscriptions belonging to the cult of Hermes were compared with other archaeological data.