Zamana bağlı kompleks potansiyele sahip özel gradyent terimli Schrödinger denklemi için final kriterli optimal kontrol problemi
Optimal control problem with final criterion for a Schrodinger equation with a special gradient term and a time-dependent complex potential
  1. Tez No: 875378
  2. Yazar: ASLI ŞAYİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GABİL YAGUB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez çalışmasında, özel gradyent terimli zamana bağlı kompleks potansiyele sahip lineer durgun olmayan bir boyutlu Schrödinger denklemi için final kriterli optimal kontrol problemi ele alınmıştır. Bu problemde kontrol rolünü denklemin ölçülebilir sınır katsayısı olan kompleks potansiyelin reel ve sanal kısımları oynamaktadır. Tezin bulgular bölümü üç alt bölümden oluşmaktadır. Tezin 3.1 alt bölümünde ele alınan optimal kontrol probleminin çözümünün varlığı ve tekliği teoremi ispatlanmıştır. 3.2 alt bölümünde opimal kontrol probleminin olduğunda en az bir çözüme sahip olduğu gösterilmiştir. Tezin 3.3. alt bölümünde ise söz konusu optimal kontrol probleminde ilk önce yer alan amaç fonksiyonelinin Frechet anlamında diferensiyellenebilir olduğu incelenmiş ve fonksiyonelin gradyenti için formül elde edilmiştir. Bu alt bölümden sonra elde edilen formülden yaralanılarak optimal kontrol probleminin çözümü için varyasyon eşitsizliği biçiminde gerek şart ispatlanmıştır
Özet (Çeviri)
In this paper, we consider the optimal control problem for a linear nonstationary one-dimensional Schrödinger equation with a special gradient term and complex potential when the performance criterion is final and the role of control is played by limited measurable coefficients. The equation is an equation of real and imaginary parts of the complex potential depending only on the time variable. At the same time, the existence and uniqueness theorems were proven and a necessary condition in the form of variational inequality was established for the solution of the optimal control problem under consideration. To prove the necessary condition, we first construct the gradient formula of the considered functional.