Sınıf öğretmenlerinin sosyal zekâları ile iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between classroom teachers' social intelligence and communication skills
  1. Tez No: 875385
  2. Yazar: ERSİN ÖNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu araştırmanın temel amacı, sınıf öğretmenlerinin sosyal zekâları ile iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca sınıf öğretmenlerinin sosyal zekâ ve iletişim beceri düzeylerinin tespit edilmesi, sosyal zekâları ve iletişim becerilerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Yöntem: Araştırma, betimsel tarama modellerinden olan ilişkisel tarama modeliyle yapılmıştır. İlişkisel araştırmalarda birden çok değişken arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve neden-sonuçlarına ait çeşitli ipuçları elde etmek amaçlanmaktadır. Araştırmanın evreni, 2023-2024 eğitim öğretim yılının 2. döneminde Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Yakutiye, Palandöken, Pasinler ve Köprüköy ilçelerinde görev yapan 1318 sınıf öğretmeninden oluşmuştur. Araştırmanın öneklemi ise basit rastgele örnekleme yöntemiyle Yakutiye, Palandöken, Pasinler ve Köprüköy ilçelerinde görev yapan 321 sınıf öğretmeninden oluşmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Tramso Sosyal Zekâ Ölçeği ve İletişim Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 26 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edildikten sonra t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizleri yapılmıştır. Bulgular: Araştırma bulgularına göre sınıf öğretmenlerinin sosyal zekâları ve iletişim becerilerinin yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin sosyal zekâlarının mesleki kıdem yılı değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği fakat cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, görev yaptığı yer, öğretmenlik kariyer basamağı ve aylık okunan kitap sayısı bakımından anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin iletişim becerilerinin ise yaş değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği fakat cinsiyet, mesleki kıdem yılı, öğrenim durumu, görev yaptığı yer, öğretmenlik kariyer basamağı ve aylık okunan kitap sayısı bakımından anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmamızın temel amacı olan sınıf öğretmenlerinin sosyal zekâları ile iletişim becerileri arasında orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuçlar: Araştırmada elde edilen sonuçlara göre sınıf öğretmenlerinin sosyal zekâları ile iletişim becerileri alt boyutlarının tümü arasında orta düzeyde ve pozitif yönde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin iletişim becerilerinin de sosyal zekânın alt boyutlarının tümünün arasına orta düzeyde ve pozitif yönde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmanın temel amacı olan sınıf öğretmenlerinin sosyal zekâları ile iletişim becerileri arasındaki ilişkinin orta düzeyde ve pozitif yönde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The main purpose of this study is to examine the relationship between classroom teachers' social intelligence and communication skills. In addition, it is to determine the level of social intelligence and communication skills of classroom teachers and to examine their social intelligence and communication skills in terms of various variables. Method: The research was conducted with the relational survey model, which is one of the descriptive survey models. In relational research, it is aimed to reveal the relationship between multiple variables and to obtain various clues about the cause and effect. The population of the study consisted of 1318 classroom teachers working in Yakutiye, Palandöken, Pasinler and Köprüköy districts of Erzurum Provincial Directorate of National Education in the second semester of the 2023-2024 academic year. The preliminary sample of the study consisted of 321 classroom teachers working in Yakutiye, Palandöken, Pasinler and Köprüköy districts by simple random sampling method. Personal Information Form, Tramso Social Intelligence Scale and Communication Skills Scale were used as data collection tools. The data were analyzed using SPSS 26 package program. After determining that the data were normally distributed, t-test, one-way analysis of variance and Pearson Product Moment Correlation analysis were performed. Findings: According to the research findings, it was determined that classroom teachers' social intelligence and communication skills were at a high level. It was determined that social intelligence of classroom teachers showed a significant difference according to the variable of years of professional seniority, but did not show a significant difference in terms of gender, age, educational status, place of employment, teaching career level and the number of books read per month. It was determined that the communication skills of classroom teachers differed significantly according to the age variable, but did not differ significantly in terms of gender, years of professional seniority, educational level, place of employment, teaching career level and the number of books read per month. In addition, a moderate positive and significant relationship was found between social intelligence and communication skills of classroom teachers, which is the main purpose of our research. Conclusions: According to the results obtained in the study, it was concluded that there was a moderate and positive relationship between classroom teachers' social intelligence and all of the sub-dimensions of communication skills. It was also concluded that there is a moderate and positive relationship between classroom teachers' communication skills and all sub-dimensions of social intelligence. In addition, it was concluded that the relationship between classroom teachers' social intelligence and communication skills, which is the main purpose of the research, is moderate and positive.