Şizofreni hastalarında zihin kuramı ve sosyal işlevsellik ilişkisi
The relationship between theory of mind and social functioning in schizophrenia patients
  1. Tez No: 875427
  2. Yazar: GİZEM DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA BİNNUR AKDEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinirbilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, şizofreni hastalarında zihin kuramı (ZK) ve sosyal işlevsellik ilişkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya 18- 55 yaş aralığında, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran 50 şizofreni hastası katıldı. Hastaların zihin kuramı becerileri Dokuz Eylül Zihin Kuramı Ölçeği (DEZİKÖ) ve Gözden Zihin Okuma Testi (RMET) ile, sosyal işlevsellik düzeyleri Şizofreni Hastaları İçin Toplumsal İşlevselliği Değerlendirme Ölçeği (TİDÖ), Şizofrenide Yaşam Niteliği Ölçeği ve Bireysel ve Sosyal Performans Ölçeği (PSP) ile değerlendirildi. Ayrıca hastaların nörobilişsel işlevleri İz Sürme Testi, Sözel Leksikal Akıcılık Testi ve Sayı Menzili Testleri ile incelendi. Çalışmada, şizofreni hastalarında ZK ve sosyal işlevsellik arasında TİDÖ alt gruplarından meslek/iş alanı ile DEZİKÖ toplam puanı arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulundu. ZK becerileri ile bilişsel işlevlerin birçok alanı arasında anlamlı ilişki saptandı. Buna karşın, bilişsel işlevler ile sosyal işlevsellik arasında anlamlı ilişki bulunamadı. Şizofreni hastalarında ZK ve sosyal işlevsellik arasındaki ilişkiyi inceleyen bu çalışmada TİDÖ alt gruplarından meslek/iş alanı ile DEZİKÖ arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunurken ZK becerileri ile bilişsel işlevlerin birçok alanı arasında da anlamlı ilişki saptanmıştır. Elde edilen bulgular, şizofreni hastalarında bu değişkenlerin daha kapsamlı ve çok yönlü değerlendirilmesi gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between theory of mind(ToM) and social functioning in patients with schizophrenia. A total of 50 schizophrenia patients between the ages of 18 and 55 who applied to the Psychiatry Outpatient Clinic of Dokuz Eylül University Hospital participated in the study. The ToM skills of the patients were evaluated with the Dokuz Eylül Theory of Mind Scale (DEZİKÖ) and the Mind Reading Test throught Eyes(RMET), and their social functioning levels were evaluated with the Social Functioning Assessment Scale for Schizophrenia Patients (TİDÖ), the Quality of Life Scale in Schizophrenia Scale and the Individual and Social Performance Scale (PSP). In addition, the neurocognitive functions of the patients were examined with the Trial Making Test, Verbal Lexical Fluency Test and Digit SpanTests. In the study, a moderately significant positive correlation was found between ToM and social functioning in schizophrenia patients between occupation/work field of the subgroups of TİDÖ and DEZİKÖ total score. A significant correlation was found between ToM skills and many areas of cognitive functions. But, no significant relationship was found between cognitive functions and social functioning. In this study, which examines the relationship between ToM and social functioning in patients with schizophrenia, a moderately positive relationship was found between occupation/work field of the subgroups of TİDÖ and DEZİKÖ total score. while a significant relationship was found between ToM skills and many areas of cognitive functions. The findings emphasize the need for a more comprehensive and multifaceted evaluation of these variables in patients with schizophrenia.