Artroskopik medial plika eksizyonunun ön diz ağrısına etkisinin değerlendirilmesi ve tedavi sonuçları
Evaluation of the effect of arthroscopic medial plica excision on anterior knee pain and treatment outcomes
- Tez No: 875428
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI ALİ OLÇAR, PROF. DR. MURAT KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Ön diz ağrısı olan hastalarımıza uyguladığımız artroskopilerden medial plika eksizyonu yaptığımız hastaların tedavi sonrasında klinik sonuçlarının araştırılması, eşlik eden ek patolojilerin tedaviye olan etkilerinin araştırılması ve osteoartrit ile medial plika eksizyonu ilişkisinin anlaşılabilmesi amacıyla çalışmamızı gerçekleştirdik. Yöntem: Kliniğimizde uygulanan 903 diz artroskopisinden 316'sında plikaya rastladık. Bu hastalardan 160'ı kriterlerimizi karşılıyordu. Çalışmamıza aldığımız 160 hastamızın verileri birçok yönden değerlendirdik. Bu veriler arasında eklem hareket açıklığı, VAS skoru, Kujala skoru, Lysholm skoru, Tegner skoru ve Cincinnati skoru bulunmaktadır. Medial plika eksizyonu uyguladığımız hastalarımızdan mikrokırık uygulananlar, parsiyel menisektomi uygulananlar, sadece medial plika eksizyonu uygulananlar, osteoartriti bulunanlar ve osteoartriti bulunmayanlar olarak birçok gruba ayırdık. Bu gruplar arasında çapraz karşılaştırmalar yaptık. Bulgular: Medial plika eksizyonu uyguladığımız her hasta grubu tedaviden fayda sağlamıştır. Hastaların 28 (%17.4)'ine mikrokırık, 79 (%60.4)'üne parsiyel menisektomi ve 53 (%33.1)'üne sadece medial plika eksizyonu uygulanmıştır. Hastalar 29 (%18.1) KL-0, 72 (%45) KL-1, 39 (%24.4) KL-2 ve 20 (%12.5) KL-3 osteoartrite sahiptir. Menisektomi ve mikrokırık uygulamaları medial plike eksizyonunun klinik başarısını anlamlı olarak etkilemezken, osteoartrit derecesi arttıkça cerrahinin başarısı düşmektedir. Sonuç: Bu çalışmada medial patellar plikanın diz içinde bulunan kıkırdak, menisküs ve bağlara zarar verdiği gözlemlenmiştir. Medial patellar plika eksizyonu tüm hastalarımızda klinik olarak olumlu gelişmeler olmuştur. Artroskopik medial plika eksizyonu ön diz ağrısı tedavisinde uygulanabilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of our study is to investigate the clinical outcomes of patients who underwent medial plica excision during arthroscopy for anterior knee pain, to evaluate the impact of concurrent additional pathologies on treatment outcomes, and to understand the relationship between osteoarthritis and medial plica excision. Methods: Out of 903 knee arthroscopies performed in our clinic, plica was identified in 316 cases. Among these, 160 patients met our inclusion criteria and were included in the study. We thoroughly evaluated various parameters from these 160 patients, including range of motion, Visual Analog Scale score, Kujala score, Lysholm score, Tegner score, and Cincinnati score. We categorized patients who underwent medial plica excision into several groups: those who also had microfracture, those who underwent partial meniscectomy, those who only had medial plica excision, those with osteoarthritis, and those without osteoarthritis. We conducted cross-comparisons between these groups to analyze the data comprehensively. Findings: All patient groups who underwent medial plica excision benefited from the treatment. Of the patients, 28 (17.4%) underwent microfracture, 79 (49.4%) underwent partial meniscectomy, and 53 (33.1%) had only medial plica excision. Patients were categorized based on their Kellgren-Lawrence (KL) osteoarthritis grade as follows: 29 (18.1%) KL-0, 72 (45%) KL-1, 39 (24.4%) KL-2, and 20 (12.5%) KL-3. While partial meniscectomy and microfracture did not significantly affect the clinical success of medial plica excision, the surgical success rate decreased as the grade of osteoarthritis increased. Conclusion: This study observed that the medial patellar plica can cause damage to the cartilage, meniscus, and ligaments within the knee. Medial patellar plica excision resulted in clinically significant improvements in all patients. Arthroscopic medial plica excision is a viable method for the treatment of anterior knee pain.