Etkileşimli dil bilgisi öğretiminin öğrencilerin dil bilgisi başarıları ve dil bilgisi tutumları üzerine etkisi: 6. sınıf örneği
The effect of interactive grammar teaching on students' grammar achievements and attitudes: 6th grade example
- Tez No: 875426
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN DİLİDÜZGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırmanın amacı etkileşimli dil bilgisi öğretiminin öğrencilerin dil bilgisi başarılarına ve dil bilgisine karşı tutumlarına etkisini belirlemektir. Karma yöntemin uygulandığı çalışmanın nicel yönünü ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel yönünü ise deneysel uygulamaya yönelik görüşme, gözlem, araştırmacı ve öğrenci günlüklerinden elde edilen veriler oluşturmaktadır. Çalışma 2021-2022 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde, İstanbul, Pendik ilçesindeki Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulun iki farklı şubesinde gerçekleştirilmiştir. Seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemiyle şubelerden birisi deney (n=27), diğeriyse kontrol grubu (n=29) olarak seçilmiştir. Deneysel uygulama süreci için dil bilgisi konularından edat ve bağlaç seçilmiştir. Müfredatta yer alan dil bilgisi konuları deney grubunda etkileşimli öğretim yöntemiyle, kontrol grubunda ise Türkçe ders kitaplarında yer alan dil bilgisi etkinlikleri temel alınarak işlenmiştir. Uygulama 6 hafta sürmüştür. Veriler SPSS 23 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Nicel verilerin analizi için normallik testi, normal dağılım gösteren ölçekler için bağımlı örneklem t testi ve bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır. Nitel veriler, içerik analizi ve betimsel analiz yapılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre hem deney hem de kontrol grubunun grup içi ön test ve son test başarı puanları karşılaştırıldığında her iki grup için son test lehine artış gözlemlenmiştir. Gruplar arası karşılaştırmaların yapıldığı analizde ise etkileşimli dil bilgisi öğretim yönteminin uygulandığı deney grubu lehine anlamlı bir fark çıkmıştır. Grup içi ön test, son test dil bilgisi tutum puanları karşılaştırıldığında deney grubunun ön test, son test dil bilgisi tutum puanları arasında son test lehine anlamlı bir fark çıkarken kontrol grubunun son test puan ortalamalarında düşüş yaşandığı görülmüştür. Bu veriler ışığında etkileşimli dil bilgisi öğretimine dayalı dil bilgisi öğretiminin Türkçe ders kitaplarına dayalı dil bilgisi öğretimine göre başarıyı arttırmada ve dil bilgisine yönelik olumlu tutum geliştirmede daha etkili olduğu söylenebilir. Araştırmanın sonunda etkileşimli dil bilgisi öğretimine dayalı etkinliklere ders kitaplarında yer verilmesi ve farklı derslerde de etkileşimli öğretimden yararlanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effect of interactive grammar teaching on students' grammar achievement and attitudes towards grammar. In this direction, the quantitative aspect of the study in which mixed method is applied consists of a quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups, and the qualitative aspect consists of interview, observation and researcher/participant diary data for the experimental application. The study was carried out in the second semester of the 2021-2022 academic year in two different branches of a secondary school affiliated with the Ministry of National Education in Pendik district of Istanbul. Using the appropriate sampling method, one of the non-random sampling methods, one of the branches was selected as the experimental group (n =27) and the other as the control group (n=29). Prepositions and conjunctions were chosen from the grammar subjects for the experimental application process. Grammar topics included in the curriculum were taught using the interactive teaching method in the experimental group and based on the grammar activities in Turkish textbooks in the control group. The application lasted 6 weeks. The data were analyzed using the SPSS 23 package program. Normality test, dependent sample t test and independent sample t test were used for normally distributed scales for analysis of quantitative data. Qualitative data was analyzed by content analysis and descriptive analysis. According to the analysis results, when the intra-group pretest and posttest success scores of both the experimental and control groups were compared, an increase in favor of the posttest was observed for both groups. In the analysis where comparisons were made between groups, a significant difference was seen in favor of the experimental group in which the interactive grammar teaching method was applied. When the pre-test and post-test grammar attitude scores within the group were compared, it was seen that there was a significant difference between the pre-test and post-test grammar attitude scores of the experimental group in favor of the post-test, while there was a decrease in the post-test mean scores of the control group. In the light of these data, it can be said that grammar teaching based on interactive grammar teaching is more effective in increasing success and developing positive attitudes towards grammar than grammar teaching based on Turkish textbooks. In line with the results, it was suggested that activities based on interactive grammar teaching should be included in textbooks and interactive teaching should be used in different courses.