Kıkırdak lezyonu bulunan semptomatik medial plika hastalarında artroskopik tedavi sonuçları
Results of arthroscopic treatment in patients with symptomatic mediopatellar plica and associated cartilage degeneration
- Tez No: 510054
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN AKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Semptomatik medial plikası olan ve buna bağlı gelişmiş kıkırdak lezyonu dışında ek patolojisi bulunmayan hastalarda plika tipleri, medial femoral kondil kondropatileri, patella femoral açılar arasındaki ilişkileri ve uyguladığımız artroskopik eksizyonun klinik sonuçları araştırılmıştır Hastalar ve yöntem: Herhangi bir nedenle diz artroskopisi yapılan 111 hastanın 30'unda medial plika saptandı. Kıkırdak lezyonu olan ve ek diz içi patolojisi olmayan 20 hasta çalışmaya alındı. Medial plikası total eksize edilen bu hastaların medial femoral kondil ve patelladaki kıkırdak lezyonları değerlendirildi. Hastalar post operatif 6. aydaki şikâyet dereceleri ve fonksiyonel kapasitelerine göre değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 20 hastada medial femoral kondilde 4(%20) Grade I, 10(%50) Grade II, 5(%25) Grade III kondral dejenerasyon saptandı. Plikalar Dandy sınıflamasına uyarlandığında tip C 7(%35), tip D 9(%45), tip E 4(%20) hastada bulundu. Sulkus açısı %50 hastada 132°'den küçük bulundu. Post operatif kontollerinde %85 çok iyi, %15 iyi sonuç görüldü. Sonuç: Kıkırdak lezyonu eşlik etse de semptomatik medial plikada artroskopik total eksizyon uygulanabilir bir cerrahi tedavidir.
Özet (Çeviri)
Background: This study aimed to evaluate the short and mid-term results of plica excision in patients with mediopatellar plica and associated cartilage degeneration Methods: Surgically treated twenty patients with mediopateller plica and associated cartilage degeneration were included. Their cartilage degenerations and plica types were evaluated. Patients were evaluated at baseline and six months after the surgery. Results: Of twenty patients 4(%20) had Grade I, 10(%50) had Grade II, 5(%25) had Grade III cartilage degeneration in medial femoral condyle. Distributions of plica types were found as 7(%35) type C, 9(%45) type D and 4(%20) type E according to Dandy classification. 17 (85%) patients demonstrated complete relief of the preoperative pain with resumption of all activities postoperatively. Mild discomfort which did not interfere with work or activities was noted in 3(%15) patients. No patient had continuing pain at 6 months and required limitation in work or sports. Conclusions: Surgical excision of mediopatellar plica associated with cartilage degeneration appears to result in substantial clinical improvement, thus it represents an effective treatment modality.