Düzenli egzersiz yapan, yaralanma geçirmiş ve geçirmemiş yetişkinlerde, yaralanma kaygısı ve fiziksel aktivitenin değerlendirilmesi
Assesment of injury concern and physical activity in adults with and without injury who exercise regularly
- Tez No: 875438
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK YEŞİM ALBAYRAK KURUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, düzenli egzersiz yapan, yaralanma geçirmiş ve geçirmemiş yetişkin bireylerin yaralanma kaygısı ve fiziksel aktivite düzeyleri incelenmiştir. Araştırma, İstanbul ilinde Başakşehir ilçesinde düzenli egzersiz yapan yetişkin bireyleri kapsamış ve kesitsel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemi, basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenmiş ve 384 katılımcıya ulaşılmıştır. Veri toplama sürecinde, katılanların kişisel özelliklerini belirleyen soruların yanında Spor Yaralanma Kaygısı Ölçeği (SYKÖ) ve Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi (FADA) kullanılmıştır. Araştırmada yapılan ölçek uygulaması sonucu elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda, spor veya egzersiz sırasında yaralanma geçirme durumuna göre spor yaralanma kaygısının anlamlı düzeyde farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Bununla beraber, yaralanma durumu ile fiziksel aktivite düzeyi arasında anlamlı farklılık olduğu ve bu farklılıkta yaralanma geçirenlerin fiziksel aktivite düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada, yaralanma geçirmiş kişilerde, iş ile ilgili faaliyetler ile acı çekme kaygısı ve hayal kırıklığına uğratma kaygısı arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada ayrıca, yaralanma geçirmiş kişilerde tedavi olma durumuna göre yapılan analiz sonucunda ise tedavi olmayanların hafta içi diğer aktivite düzeylerinin daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında, yaralanma geçirmiş ve geçirmemiş kişilerde, günde 60 dk'dan fazla egzersiz yapanların yaralanma kaygısının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Son olarak, yaralanma geçirmemiş kadınların fiziksel aktivite düzeyinin erkeklerden daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the injury anxiety and physical activity levels of adults who exercise regularly, with and without injury experience were examined. The research focused on adults who exercise regularly in the Başakşehir district of Istanbul and was conducted using a cross-sectional research model. The research sample was determined using a simple random sampling method and reached 384 participants. During the data collection process, in addition to questions identifying personal characteristics of the participants, the Sports Injury Anxiety Scale (SIAS) and the Physical Activity Assessment Questionnaire (PAAQ) were used. The data obtained from the survey application were analyzed using the SPSS software package. The analysis revealed that sports injury anxiety did not significantly vary depending on whether participants had experienced injuries during sports or exercise. However, a significant difference was found between injury status and physical activity level, with those who had experienced injuries having higher levels of physical activity. The research also found a negative correlation between work-related activities and both pain anxiety and disappointment anxiety in individuals who had experienced injuries. Additionally, it was determined that, among those who had experienced injuries, those who did not receive treatment had higher levels of other activities during the week. Moreover, with and without injured individuals who exercised for more than 60 minutes per day had higher levels of injury anxiety. Finally, it was concluded that the physical activity level of women who had not experienced injuries was higher than that of men.