Lise öğrencilerinde duygusal yeme ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between emotional eating and psychological resilience in high school students
  1. Tez No: 875439
  2. Yazar: ECEM YAĞMUR KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME BADEMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışma, lise öğrencilerinde duygusal yeme ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde olan bu çalışma, Antalya İli Muratpaşa İlçesine bağlı beş lisede Ekim 2023–Aralık 2023 tarihleri arasında, çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 477 öğrenci ile tamamlanmıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Çocuk ve Ergenler İçin Duygusal Yeme Ölçeği, Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılarak yüz yüze toplanmış olup, verilerin analizinde parametrik testler kullanılmıştır. Bulgular: Erkek öğrencilerin duygusal yeme ölçeği genel puan ortalaması ve duygusal yeme ölçeği kaygı-öfke-hayal kırıklığı ve huzursuz duygu durum alt boyut puan ortalamaları kadınlardan daha yüksektir. Duygusal yeme ölçeği kaygı-öfke- hayal kırıklığı alt boyutu ile vücut kitle indeksi ve ders çalışırken atıştırma arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Depresif belirtiler alt boyutu ile birşeyler seyrederken atıştırma arasında anlamlı fark bulunmuştur. Huzursuz duygu durum alt boyutu ile tatlı/aburcubur tüketimi ve ders çalışırken atıştırma arasından anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the correlation between emotional eating and psychological resilience in high school students. Method: This descriptive and relational study was done in five high schools in Muratpaşa district in Antalya between October 2023 – December 2023 with 477 students who fit the study's inclusion criteria. The data has been collected face to face with Personal Information Forms, Emotional Eating Scale for Children and Adolescents, and Child and Youth Resilience Measure, and parametric tests were used in the analysis. Results: Male students' emotional eating scale average and emotional eating scale's anxiety-anger-frustration and feeling unsettled subscale score averages are higher than that of women students. A significant difference has been found between the emotional eating scale's anxiety–anger–frustration subscale, and body mass index and snacking while studying. A significant difference has been found between depressive symptoms subscale and snacking while watching. A significant difference has been found between feeling unsettled subscale and sweets/snacks consumption and snacking while studying.