Kıl keçilerinde serum simetrik dimetilarjinin düzeyleri ile üre, kreatinin düzeylerinin yaşa bağlı karşılaştırılması
Age-related comparison of serum symmetrical dimethylarginine levels and urea, creatinine levels in hair goats
  1. Tez No: 875446
  2. Yazar: HASAN İLBASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU MENEKŞE BALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
SDMA insan hem de hayvan modellerinde böbrek fonksiyonunu belirlemede önemli bir belirtecidir. Böbrek fonksiyonu bozukluğu dışındaki kardiyovasküler risk faktörlerinin de SDMA plazma düzeylerini etkileyebileceği gösterilmiştir. Farklı iklim koşullarına ve arazi tiplerine iyi adapte olan Kıl keçileri, Türkiye'de keçi yetiştiriciliğinde % 96 oran ile en çok yetiştirilen ırktır. Bu tez çalışmasında kıl keçilerinde kan serum Simetrik dimetilarjinin (SDMA), Üre ve Kreatinin düzeylerinin yaşa bağlı değişimlerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada aynı bakım ve besleme şartları altında barındırılan 40 adet dişi Kıl keçisi kullanıldı. Çalışma grupları, grupta 10 adet keçi olacak şekilde 0-12 ay (Grup 1), 1-2 yaş (Grup 2), 2-3 yaş (Grup 3), ve 3-4 yaş (Grup 4), olarak gruplandırıldı. Kan serum örneklerinde Simetrik Dimetil Arjinin analizi tayini ticari kit (SDMA) ELISA Kit protoküle uygun olarak yapıldı. Serum üre ve kreatinin düzeyleri ise otoanalizörde ölçüldü. Dişi keçilerde kan serumunda grup 1, 2, 3 ve 4 'de sırasıyla SDMA düzeyleri (ng/mL) 2,43±0,24, 3,21±0,44, 3,74±0,32 ve 4,46±0,59 (p=0,013); Üre düzeyleri (mg/dL) 20±1,87, 24,5±1,43, 24,4±1,82 ve 19,1±1,75 (p=0,058); Kreatinin düzeyleri (mg/dL) 0,35±0,027, 0,32±0,020, 0,34±0,022, 0,36±0,022 (p=0,648) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SDMA is an important marker for determining renal function in both humans and animal models. It has been shown that cardiovascular risk factors additional to renal dysfunction may affect SDMA plasma levels. Hair goats, which are well adapted to different climatic conditions and land types, are the most bred breed in goat breeding in Turkey with a rate of 96%. In this thesis study, it was aimed to investigate the age-related changes in blood serum Symmetric dimethylarginine (SDMA), Urea and Creatinine levels in Hair goats. 40 female Hair goats, housed under the same care and feeding conditions, were used in the study. The study groups were grouped as 0-12 months (Group 1), 1-2 years (Group 2), 2-3 years (Group 3), and 3-4 years (Group 4), with 10 goats in each group. Symmetric Dimethyl Arginine analysis in blood serum samples was performed in accordance with the commercial kit (SDMA) ELISA Kit protocol. Serum urea and creatinine levels were measured on an autoanalyzer. SDMA levels in the blood serum of female goats in groups 1, 2, 3 and 4 were 2,43±0,24, 3.21±0.44, 3.74±0.32 and 4.46±0.59 (p =0.013); Urea levels (mg/dL) were 20±1.87, 24.5±1.43, 24.4±1.82 and 19.1±1.75 (p=0.058); Creatinine levels (mg/dL) were 0.35±0.027, 0.32±0.020, 0.34±0.022, 0.36±0.022 (p=0.648) respectively.