Kedi ve köpeklerde Acinetobacter baumannii kolonizasyonunun belirlenmesi ve izolatların antibiyotik direnç profillerinin araştırılması
Determination of Acinetobacter baumannii colonization in cats and dogs and investigation of antibiotic resistance profiles of the isolates
- Tez No: 875447
- Danışmanlar: PROF. ARZU FUNDA BAĞCIGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada kedi ve köpeklerde A. baumannii kolonizasyonu ve direnç profilleri incelendi. Bu amaçla İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı Kliniğine ve İstanbul'daki çeşitli veteriner kliniklerine koruyucu hekimlik çalışması için getirilen sağlıklı 100 kedi ve 100 köpekten alınan deri, ağız ve rektal sıvab örnekleri İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı laboratuvarında A. baumannii yönünden incelendi. İncelenen örneklerin 3'ünden A. baumannii izole edildi. Örneklerin alındığı toplam 100 kedi ve 100 köpekte A. baumannii izolasyon oranları; köpeklerde %2 (2 izolat), kedilerde ise %1 (1 izolat) olarak belirlendi. A. baumannii izolatlarının antibiyotik duyarlılık profilleri BD Phoenix 100 otomatize mikrobiyoloji sistemi ile gerçekleştirildi. Bu panelde sefotaksim ve tetrasiklin bulunmadığı için bu antibiyotiklere karşı duyarlılıkların incelenmesi amacıyla ek olarak disk difüzyon yöntemi ile antibiyotik duyarlılık testleri yapıldı. Duyarlılık testi sonuçlarına bir kedi ve bir köpekten elde edilen A. baumannii izolatlarının kullanılan tüm antibiyotiklere duyarlı olduğu saptandı. Yalnızca bir köpekten elde edilen örneğin amikasin, gentamisin, trimetoprim-sulfametoksazol ve sefotaksime orta duyarlı olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this investigation was to determine the isolation rates and antibiotic resistance profiles of A. baumannii in cats and dogs. Skin, oral and rectal swab samples taken from 100 healthy cats and 100 healthy dogs brought to Istanbul University-Cerrahpaşa Veterinary Faculty, Department of Internal Medicine Clinic and various veterinary clinics in Istanbul for preventive medicine practice were analysed for A. baumannii in the laboratory of Istanbul University-Cerrahpaşa Veterinary Faculty, Department of Microbiology. A. baumannii was isolated from 3 of the samples. A. baumannii isolation rates were determined as 2% (2 isolates) in dogs and 1% (1 isolate) in cats from samples. Antibiotic susceptibility profiles of A. baumannii isolates were performed with BD Phoenix 100 automated microbiology system. Since cefotaxime and tetracycline were not included in this panel, antibiotic susceptibility tests of these antibiotics were additionally performed by disc diffusion method. The results of the susceptibility test indicated that A. baumannii isolates obtained from one cat and one dog were susceptible to all antibiotics used.