Hemşirelikte eras protokolü araştırma alanının haritalanması: Bibliyometrik bir analiz
Mapping the research area of eras protocol in nursing: A bibliometric analysis
  1. Tez No: 875445
  2. Yazar: BELGUZAR GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL TAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma ERAS protokolü ile ilgili araştırmaları, özelliklerine ve ilerlemelerine yapısal bir makroskobik genel bakış sağlamak amacıyla bibliyometrik analiz türünde gerçekleşmiştir. Arama motoru olarak Web of Science seçildi ve çalışmanın verileri 25 Ocak 2024 tarihinde tarandı. Veri analizinde Bibliometrix R paketi içinde“biblioshiny”uygulaması kullanıldı. Mevcut araştırmaya 1991-2024 yılları arasında 769 çalışma dahil edildi. Çin konu ile ilgili en fazla yayın üreten ülke oldu. Ülkelerin atıf sayılarına bakıldığında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) en fazla atıf'a sahip ülke oldu. Toplam 213 küresel iş birliği örneği belirlendi; en yüksek düzeyde iş birliğinin USA-Kanada (8) arasında olduğu görüldü. En fazla yayın yapan yazarlar incelendiğinde Li K. en fazla sayıda çalışma yayınlayan kişi oldu ve en verimli üç yazarın Delaney, Keller ve Li olduğu belirlendi. Eras protokolleri ile ilgili en fazla hemşirelik makalesi Journal of Perianesthesia dergisinde yayınlandı. Yapılan analiz sonucunda ERAS protokolü hemşirelik çalışmalarında en çok aranan anahtar kelimenin gelişmiş iyileşme (recovery) olduğu belirlendi. Gelişmiş iyileşme kelimesi 2013 yılından itibaren daha fazla makalede yer aldı ve 2019 yılında trend konular arasına girdi. Sonuç olarak bu bibliyometrik analiz, ERAS programlarının mevcut durumunu çeşitli açılardan göstermekte ve akademisyenlere daha ileri araştırmalar için referans ve rehberlik sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the bibliometric analysis type to provide a macroscopic overview of the characteristics and advancements of research related to the ERAS protocol. Web of Science was chosen as the search engine, and the data for the study were retrieved on January 25, 2024. The“biblioshiny”application within the Bibliometrix R package was used for data analysis. A total of 769 studies from 1991 to 2024 were included in the current research. China emerged as the country with the highest number of publications on the subject. When looking at the citation numbers of countries, the United States (USA) had the highest citation count. A total of 213 instances of global collaboration were identified, with the highest level of collaboration observed between the USA and Canada (8). When examining the authors with the highest number of publications, Li K. was found to be the author with the most publications, and the most productive three authors were identified as Delaney, Keller, and Li. The highest number of nursing articles related to ERAS protocols were published in the Journal of Perianesthesia. According to the analysis, the most searched keyword in nursing studies related to ERAS protocols was“enhanced recovery.”The term“enhanced recovery”appeared in more articles starting from 2013 and became a trending topic in 2019. In conclusion, this bibliometric analysis demonstrates the current status of ERAS programs from various perspectives and provides academics with references and guidance for further research.