Osmanlılık fikri ve Genç Osmanlılar Cemiyeti
The Idea of being Ottoman and the Young Ottomans Assuciation
  1. Tez No: 87545
  2. Yazar: NEVİN YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
282 ÖZET Osmanlılık, Osmanlı Imparatoriuğu'nu teşkil eden bütün kavim, cemaat ve milletlerin; din, mezhep, ırk, milliyet farkı gözetilmeden; adalet, hürriyet, eşitlik ortamında bir arada yaşamalarını temin etmek isteyen anlayıştır. Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan itibaren fiili olarak var olan Osmanlılık fikri, 19. yüzyılın ikinci yansından itibaren siyasî bir ideoloji olarak ortaya çıkmıştır. Osmanlılık fikri, Tanzimat bürokratlarının ve Genç Osmanlıların amaç ve faaliyetlerini teşkil eder. Genç Osmanlılar, Osmanlı Devleti'nin kurtuluşu ve Osmanlı siyasi birliğinin sağlanması için gerek siyasi bir teşkilat içinde gerekse kişisel çabalarıyla faaliyet göstermişlerdir.“Osmanlı Devleti nasıl kurtarılmalıdır?”sorusuyla meydana çıkan ilk siyasi ideoloji olması ve kendisinden sonra gelen siyasi akımlara zemin teşkil etmesi bakımından Osmanlılık; Osmanlı siyasi ve fikir hayatında önemli bir yer tutar. Tezimizde Osmanlılık fikri tarihsel gelişiminde kazandığı anlam göz önüne alınarak iki boyutta ele alınmıştır. Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda ve şekillenmesi ndeki yeri, Fransız ihtilalinin estirdiği milliyetçilik akımının Osmanlı siyasi birliğine olumsuz etkisine karşı Osmanlı bürokrat ve aydınının şekillendirdiği Osmanlılık ideolojisi. Giriş ve Sonuç dışında tezimiz; Tanzimat Dönemi Osmanlılık Fikri başlıklı Birinci Bölüm, Tanzimat'a Tepkiler ve Genç Osmanlılar Cemiyeti başlıklı İkinci Bölüm, Birinci Meşrutiyet Dönemi Genç Osmanlılar ve Osmanlılık Fikri başlıklı Üçüncü Bölüm, II. Meşrutiyet ve Sonrasında Osmanlılık Fikri başlıklı Dördüncü Bölümden meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
283 SUMMARY The quality of being Ottoman is a concept to make tribes, religious communities and nations live together without taking the difference of religion, race and nationality into consideration in terms of justice, freedom and equality. It occured as a political ideology starting from the second half of the 19th century. The idea of being Ottoman forms the aim and activities of Tanzimat administratives and Young Ottomans. Young Ottomans have studied the survival of the Ottoman Empire to acquire the political unity in terms of their political and personal benefits. This idea has an important role in Ottoman political life as. It is the first political ideology which has become evident with the question“How can the Ottoman Empire be saved?”and it is the initiator of the political movements that have come afterwords. In this thesis, two dimensions of the idea are discussed: its place in the construction of the Ottoman Empire and the ideology of being Ottoman shaped by the intellectuals of the Ottoman Empire contrary to negative effects of nationalism occured by French Revolution. Apart from introduction and conclusion, the thesis consists of four headings: The idea of being Ottoman in Tanzimat Age is the first section; in the second part the reaction to Tanzimat and Young Ottomans Assuciation is discussed; the third section is about the 1st Meşrutiyet Term, Young Ottomans and the idea of being Ottoman and the last part tells the idea of being Ottoman in the 2nd Meşrutiyet and afterwards. 0 YİPİCÜIETİI KMIIUi " 'gotiWTASYH KHUEZl