Beyin ve sinir cerrahisi hastalarında, ameliyat sonrası mobilizasyonun barsak hareketleri üzerine etkisinin incelenmesi; Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi örneği
The investigation of the effects of postoperative mobilization on bowel movements in brain surgery patients; a case study of Uludağ University Medical Faculty Hospital
- Tez No: 875458
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVİN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma, beyin ve sinir cerrahisi ameliyatı geçiren hastaların ameliyat sonrası erken mobilizasyonun bağırsak hareketleri üzerindeki etkisini değerlendirmek için yapıldı. Klinisyen ve hemşirlere kanıt temelli veri sunulması amacıyla yarı deneysel bir yöntem kullanılarak gerçekleştirilen çalışma, Bursa Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin Beyin ve Sinir Cerrahisi Klinik ve Yoğun Bakım Üniteleri'nde 02.08.2023 - 02.02.2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma, son bir yıl çalışma kriterlerine uygun 178 hasta örneği seçilerek yapılmıştır. Veriler, SPSS Statistics for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler, tanımlayıcı istatistiksel metotlar kullanılarak (sayı, yüzde, min-maks değerleri, medyan, ortalama, standart sapma) değerlendirildi. Verilerin normal dağılıp dağılmadığı Kolmogrov-Simirnov testi ile incelendi; normal dağılmadığı tespit edilince nonparametrik testler kullanıldı. İki grup arasındaki karşılaştırmalarda Mann Whitney U Testi, daha fazla grup için ise Kruskal-Wallis Testi kullanıldı. Değişkenler arasındaki ilişkileri değerlendirmek için Sperman korelasyonu uygulandı. Hastaların tanıtıcı özelliklerine göre; %51.7 kadın, %85.4 evli, %85.4 lise ve altı eğitim düzeyine sahip olduğu, yaş ortalaması 55.09±14.74, BKİ ortalaması 29.53±16.65 olarak belirlendi. Araştırmaya katılan hastaların %57.3'ü kronik hastalığa sahip ve %56.7'si düzenli ilaç kullanıyor. Cerrahi türüne göre değerlendirildiğinde %50.6 spinal cerrahi, %98.3 açık cerrahi geçirdiği saptandı.Hastaların ameliyat sırasında intravenöz yolla verilen sıvı miktarı ortalama 1937.64±755.57 ml, ameliyat süresi ortalama 2.3±2.2 saat, ameliyat sonrası ilk mobilizasyon süresi ortalama 18.94±19.09 saat, ilk gaz çıkışı süresi ortalama 13.30±7.21 saat, ilk barsak sesi süresi ortalama 6.83±2.11 saat ve ilk defekasyon süresi ortalama 34.30±20.67 saat olarak bulunmuştur. Araştırma, hastaların ameliyat sonrası erken mobilizasyonun bağırsak hareketleri üzerindeki etkisini değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the impact of early postoperative mobilization on bowel movements in patients undergoing brain and neurosurgery. The research, designed to provide evidence-based data to clinicians and nurses, employed a quasi-experimental method and was carried out in the Brain and Neurosurgery Clinic and Intensive Care Units of Bursa Uludağ University Health Application and Research Center between August 2, 2023, and February 2, 2024. The study sample consisted of 178 patients selected based on the criteria of the past year's study. Data were analyzed using the SPSS Statistics for Windows 25.0 software. Descriptive statistical methods (frequency, percentage, min-max values, median, mean, standard deviation) were utilized to evaluate the data. The normality of data distribution was assessed using the Kolmogorov-Smirnov test; nonparametric tests were employed due to the non-normal distribution of data. The Mann Whitney U Test was used for comparisons between two groups, while the Kruskal-Wallis Test was applied for comparisons among more than two groups. The Spearman correlation was used to evaluate the relationships between variables. According to the patients' demographic characteristics, 51.7% were female, 85.4% were married, 85.4% had an education level of high school or below, the mean age was 55.09±14.74 years, and the mean BMI was 29.53±16.65. Of the participants, 57.3% had chronic diseases, and 56.7% were on regular medication. In terms of surgical type, 50.6% underwent spinal surgery, and 98.3% underwent open surgery. The mean volume of intravenous fluids administered during surgery was 1937.64±755.57 ml, the mean duration of surgery was 2.3±2.2 hours, the mean time to first postoperative mobilization was 18.94±19.09 hours, the mean time to first gas passage was 13.30±7.21 hours, the mean time to first bowel sound was 6.83±2.11 hours, and the mean time to first defecation was 34.30±20.67 hours. This study critically assesses the effect of early postoperative mobilization on bowel movements in patients undergoing brain and neurosurgery.