Hisse senedi getirilerinin belirlenmesinde enflasyon etkisi
- Tez No: 87547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT AYPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
ÖZET 1980'li yıllarla birlikte Türkiye ekonomisi serbest ticarete bağlı, dışa açık büyüme modelini benimsemiştir. Bu gelişmenin sonucu olarak finansal yatırım kavramı öne çıkmış ve atıl kalan fonlar ekonomi içinde finansal varlıklarda değerlendirilmeye başlanmıştır. Bu gelişmelerle birlikte, yatırımcılar elde ettikleri getirilen enflasyon karşısında korumaya veya enflasyondan daha yüksek getiriler elde etmeye çalışmaktadırlar. 1980'lerle birlikte gelişmeye başlayan sermaye piyasasında, İstanbul Menkul Kıymetler Borsasfnında faaliyete geçmesiyle birlikte getirilerini enflasyon koşulları altında oluşturmuştur. Bu çalışmada, 1996 yılında IMKB'de işlem gören şirketlerin içinden beş yıldan fazla işlem görmekte olan şirketler seçilmiştir. 1996 yılına kadar elde ettikleri getiriler brüt getiriler olarak tanımlanmıştır ve enflasyon koşullarından arındırılarak reel getiriler belirlenmiştir. Böylece İMKB'de yapılan bir yatırımın reel getiri oluşturup, oluşturmadığı sorusunun cevabı aranmıştır. Yapılan araştırma çalışması sonucunda İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın hisse senetleri bazlı sıralamada yıllık ortalama %10,87 reel getiri elde ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Together with the year of 1980, The Turkish Economy appropriate growing model connected with externaltrade. At the result of this development, the concept of financial investment has appeared, and inactive asset has been begun to realize the value of financial existence in the economy. Together with this development, the investors try to protect against to the inflation their profit or they try to obtain much more profit than the inflation. Capital market which is grown in the year of 1980, and ISE^( (Istanbul Stock Echange) realize their activity under conditions of inflation. In this work, from the inside of all firms in ISE in 1996, more than five years trading firms stock are selected. The profit which is obtained until the year of 1996 is defined as gross profit and the real profit is determined purifying the condition of inflation. Thus, everyone has investigate that the investment which is made in ISE supply real profit or not. Always respond of this question is searched.