Toplam kalite yönetimi ve şirket uygulamalarının değerlendirilmesi
Total quality management and analysis of company applications
- Tez No: 87548
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ÜRETEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
195 ÖZET Bu günün uluslararası rekabet koşullarındaki başarı, en üstün kalitedeki ürünün tüketici isteklerine göre çeşitlendirilerek, en düşük fiyatla herkesten önce pazara sunulması ve rekabet gücünü geliştirmeyi amaç edinen yeni bir yönetim sisteminin benimsenmesi ile sağlanabilmektedir. Günümüzde“yönetimin kalitesinin”anlamına gelen Toplam Kalite Yönetimi, tüm dünyada şirketler üzerinde bir kasırga gibi esmektedir. Toplam Kalite Yönetimi, tüketicilerin ihtiyaçlarının tespitinden, üretimin aşamalarına, tüketicilere ulaşımını ve daha sonrasını kapsamaktadır. Japon şirketleri, son yıllarda yüksek performans sergilemektedir. Bunun temelinde bu şirketlerin Toplam Kalite Yönetimi uygulamaları görülür. Bu gün Avrupa ve Amerika' da çok sayıda şirket Toplam Kalite Yönetimi'ni uygulama çabası içindedir. Toplam Kalite Yönetimi, bir taraftan kaliteyi yükseltirken, diğer taraftan verimliliği arttırmaktadır. Toplam Kalite Yönetimi bir defada uygulanıp, sonuçlanan bir yaklaşım olmayıp, sürekli gelişmekte olan bir süreç olarak ele alınmalıdır. Son yıllarda ülkemizde de Toplam Kalite Yönetimi'nin önemi anlaşılmış olup, özellikle büyük şirketler bu felsefeyi benimsemeye başlamışlardır. Araştırmamızın ilk iki bölümünde Toplam Kalite Yönetimi hakkında bilgi verilmiştir. Son bölümde ise ülkemizde Toplam Kalite Yönetimi'ni başarı ile uygulamakta olan 10 şirket, belirli kriterlere göre incelenmiş olup; uygulamalardaki başarılı unsurlar ile zorluklar ortaya konulmuş ve şu ortak sonuçlara ortaya çıkmıştır : 1. Maliyetler düşürülerek ve gelirler arttırılarak sağlam bir mali temel yaratılmıştır. 2. Çevreleri ile, özellikle müşterileri ve diğer çıkar sahipleri ile etkileşim sağlama konusunda belirli bir duyarlılık ve kapasite geliştirmişlerdir.196 3. iç tutarlılıklarını ve uyarlanma kabiliyetlerini geliştirmişlerdir. Bir dizi değerden hareketle ve çoğu durumda liderlerinin“iç misyonu”ndan yararlanarak güçlü ama“öğrenen”bir kültür yaratmışlardır. 4. özerk biçimde deney yapma ve kolektif olarak düşünme konularında kapasitelerini geliştirmişlerdir. Bütün bu inceleme ve araştırmalardan çıkardığımız sonuç; Toplam Kalite Yönetimi; hızla globalleşen dünyada ve artan rekabet ortamında kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir felsefe olduğu şeklindedir.“Toplam Kalite Yönetimi, bir yaşam biçimidir.”
Özet (Çeviri)
197 SUMMARY Under today's competitive environment, the key factors of success are; the ability to diversify the product range according to the customer's needs while producing the best quality with the best price and developing a new management system which enhances the competitiveness. Currently, Total Quality Management, meaning“management quality”is storming over companies all around the world. Total Quality Management includes all phases starting from finding out the customers needs, producing the goods, delivering the to customers and so on. The Japanese companies lately are showing high performance all over the world. The underlying reason for this situation is the application of Total Quality Management. Today many companies in Europe and America are making the effort to apply TQM. It increases the quality of services and products while increasing productivity. TQM is not a one shot process which would be applied and put aside, but on the opposite it is an everlasting developing process. Lately, the importance of TQM has also been recognized in our country and many companies have started to adopt this philosophy. In the first two parts of our research general information about TQM has been given and in the last part we have examined 10 companies over several points and have shown the successful points and difficulties over applications. So the common results are as below : 1. A strong financial base have been constructed by decreasing costs and increasing income.198 2. The companies have developed sensitivity and capacity in building interrelation with their environment especially with their customers. 3. They have evolved their domestic characteristics and the ability to change, they have created a strong but learning culture. 4. They have increased their capacity over the topics; experimenting by themselves and collective thinking. After all the Analysis, we came up with the conclusion that“Total Quality Management is a philosophy which should never be ignored in order to be able to complete under today's competitive environment and in a globalized world.”“TOTAL QUALITY MANAGEMENT IS A LIFE-STYLE”T.c. ybksekm DOKÜMANTASYON MERKEZ»