Aralıklı oruç (IF) uygulama durumunun kronotip ve uyku kalitesi ile ilişkisi
Intermittent fasting (IF) and it's relationship with chronotype and sleep quality
  1. Tez No: 893962
  2. Yazar: SEMA ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışma IF diyeti uygulama durumunun kronotip ve uyku kalitesi ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma Mardin ilinde yaşayan, 19-64 yaş aralığında 232'si kadın 32'si erkek toplam 264 kişi ile yürütülen kesitsel bir araştırmadır. Bir diyet polikliniğine başvuran katılımcılar, uyguladıkları diyete göre sadece IF yapan (%30,3), IF+akdeniz diyeti (%4,9), IF+düşük karbonhidrat (%30,7), IF+klasik kalori kısıtlı diyet (%4,5), Ramazan orucu (%10,2) ve özel olarak herhangi bir diyet uygulamayanlar (%19,3) olarak farklı gruplarda incelenmiştir. Bireylerin genel tanımlayıcı özellikleri ve bazı antropometrik ölçümleri araştırmacı tarafından kaydedilmiştir. Uyku kalitesini değerlendirmek için PUKİ, kronotip özelliklerini değerlendirmek için sabahçıl akşamcıl ölçeği kullanılmıştır. Bireylerin %9,5'inin akşamcıl, %61'inin ara tip ve %28,5'inin sabahçıl kronotipte olduğu saptanmıştır. Katılımcıların %34,1'inin iyi uyku kalitesine sahip olduğu görülürken %65,9'unun uyku kalitesinin kötü olduğu belirlenmiştir. Uygulanan diyet türüne göre sabahçıl akşamcıl ölçeği istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir (p=0.031).
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the relationship between intermittent fasting (IF) diet adherence, chronotype, and sleep quality. The research was conducted as a cross-sectional study with a total of 264 participants, including 232 women and 32 men, aged 19-64, residing in Mardin province. Participants were categorized based on their diet regimens into the following groups: IF only (%30,3), IF+Mediterranean diet (%4,9), IF+low carbohydrate diet (%30,7), IF+classic calorie-restricted diet (%4,5), Ramadan fasting (%10,2), and those not following any specific diet (%19,3). General descriptive characteristics and some anthropometric measurements of the participants were recorded by the researcher. The Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) was used to assess sleep quality, and the Morningness-Eveningness Questionnaire was used to evaluate chronotype characteristics. It was found that 9.5% of participants had an evening chronotype, 61% had an intermediate chronotype, and 28.5% had a morning chronotype. While 34.1% of the participants were found to have good sleep quality, 65.9% had poor sleep quality. Significant statistical differences were observed in the Morningness-Eveningness Questionnaire based on the type of diet (p=0.031).