Hicri 1286 (Miladi 1869) tarihli Konya Vilayeti Salnamesi'ne göre Konya Vilayeti'nin siyasi, idari, adli, sosyal, iktisadi ve askeri yapısı
The Political, administrative, legislative, social, economic and military organization of Konya Province According to Konya Province Yearbook Dated 1869 (moon calendar 1286)
- Tez No: 87551
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
220 ÖZET Konya Vilayeti, 1869'da, 5 livaya bağlı 27 kazadan oluşmaktadır. 1906 yılına kadar İçel Livası ayrılmış, Burdur Kazası liva yapılarak Vilayet, 5 livaya bağlı 25 kazadan oluşturulmuştur. Vilayetin başında vali bulunmaktadır. Defterdar, müfettiş-i hükkam ve mektupçu, diğer üst düzey görevlilerdir. Livaların başında mutasarrıflar vardır. Müftüler, muhasebeciler, naibler ve tahrirat müdürleri, livalardaki diğer üst düzey memurlardır. Kazaların başında kaymakamlar bulunmaktadır. Naibler, müftüler ve mal ve tahrirat müdürleri kazalardaki diğer üst düzey memurlardır. Vilayet, livalar ve kazalarda idarî ve adlî meclislerle muhasebe ve yazışma büroları vardır. Meclis ve bürolarda gayr-i müslimler de bulunmaktadır. Liva ve kazalarda bulunan sandık eminlerinden çoğu gayr-i müslimdir. Litografya memuru, Vilayet yollarının yapım işleriyle ilgilenen memurlar, evkaf müdürleri, arazi memurları, nüfus nazırları, tuzla ve madenlerin idaresinden sorumlu mülhakat memurları, liva ve bazı kaza merkezlerinde bulunan telgraf memurları, Vilayet dahilinde bulunan diğer memurlardır. Liva merkezlerindeki ticaret mahkemelerinde gayr-i müslimlerin sayısal etkinliği vardır. Gayr-i müslimler, ticaret ve tıpta ileridirler. Kaza ve kasabaların çoğunda belediye meclisleri vardır. Antalya ve Alanya'da birer karantinahane bulunmaktadır. Nahiyelerde sivil güvenliği sağlayan zabıta memurlarının ve katiplerinin hepsi müslümandır. Bir haneye 3 erkek nüfus düşmekte, bir mahalle veya köyde 54 hane bulunmakta ve 162 erkek nüfus yaşamaktadır. 1906'ya kadar nüfus % 53 artmıştır.221 Göçebe aşiretlerin de bulunduğu Vilayette nüfusu sırasıyla Türkler, Rumlar, Ermeniler, Yahudiler ve Kıbtîler oluşturmaktadır. Devletin eğitim siyaseti, rüşdîyelere gidilmesi yolundadır. Tarım ürünlerinde büyük bir çeşitlilik görülmektedir. Hayvancılık bazı vilayetlerden geridir ancak 1906 yılına kadar gelişmiştir. Tarım ve hayvancılıkla Türkler uğraşmaktadır. Sınaî ürünler genelde tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Çıkarılan en önemli maden tuzdur. Vilayet bütçesinde fazlalık vardır. 1906'ya kadar ekonomi gelişmiş ancak Duyun-ı 'Umumîye bu gelişmeyi baltalamıştır. Zaptiye askerleri ve 11 redif taburunun tamamı müslümandır. Zaptiye askerlerinin çoğu atlıdır. 1906'ya kadar redif taburlarının sayısında azalma olmuştur.
Özet (Çeviri)
222 ABSTRACT The province of Konya was contained 5 livas, 27 kazas were connected to these livas in 1869. Till 1906 liva of İçel was seperated and Burdur became liva. The province then had got 5 livas with 25 kazas. Top administrator of province is governor. There are official heating, a provincial treasury and mektupçu who work under the control of governor. Top administrator of livas is mutasarrıf, f nere are miiftiis, accountants, naibs and director of tahrirat who work under the control of mutasarrifs. Top administrator of kazas is kaim makam. There are naibs, miiftiis, directors of goods and tahrirat who work under the control of kaimmakams. In the centre of the province; livas and kazas there are office of administratire and judiciory, accountancy and correspondance. In offices there are also gayr-i müslims. Most of the sandık eminis are gayr-i müslims. The other officials in province are; litographer, who controls the road works in province, official pious foundations, land officiers, population officiers, official of mülhakat who is responseble with the administration of saltpon and minerals, also there are telegram officials in centers of livas and some kazas. The influences of gayr-i müslims in commercial courts in liva centers are greater than muslims. They are advanced in commercial and medical areas. In most of the kazas and small towns there are town councils. There is a house of quarantine in Antalya and Alanya. In nahiyes all of the constabulary officials are muslims.223 A house contsists of 3 men, in a district or village there are 54 houses and 162 men live in that district or village. Till 1906 the population increases 53 %. In province, the population contains Turks, Greeks, Armenias, Jewishs, Copts and also ethny of nomad tribes. According to education policy of the state, pupils are encouraged to attend rüşdîyes. There are great variations on agricultural products. Compared to the some other provinces, animal husbandry is undeveloped but it had been developed till 1906. Turks work on those areas. The industrial products are based on agriculture and animal husbandry in general. The most important mineral is salt. There is an excess in province budget. The economy grown till 1906 but Duyun-ı 'Umumîye prevented this growth. All of zaptiye and redif militaries are consisting of muslims. Most of zaptiyes are riders. There's a decrease in the number of redif military till 1906. -ass «a