Anonim şirketlerde taşınmaz rejimi
Immovable property regime in joint stock companies
- Tez No: 875521
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAMLA GÜLSEREN SONGUR HACIGÜZELLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Taşınmaz kavramı, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda on iki maddede dağınık olarak düzenlemeye konu olmuş olup anonim şirketlerin taşınmaz işlemlerinin bir sistem dâhilinde incelenmesi ve anonim şirketlerde taşınmaz rejiminin belirlenmesi bu Yüksek Lisans Tezi'nin hazırlanmasında temel düşünce olmuştur. Kanun koyucu, anonim şirketlerde, sermayenin korunmasına büyük önem vermektedir. Bu kapsamda, sermayenin korunması ilkesi, kanuna karşı hile ve ilişkili taraf işlemlerinin hüküm ve sonuçları özel olarak düzenlenmiştir. Nitekim anonim şirketler, kendi bağımsız malvarlıkları dolayısıyla sahip oldukları veya olacakları taşınmazlara yönelik işlemlerin tarafı olmaktadır. Ancak, anonim şirketler bakımından, yabancı malvarlığının yönetilmesi ilkesi ile mülkiyet-kontrol ayrılığından kaynaklanan temsil sorunu nedeniyle bu işlemlerin gerçekleştirilmesinde farklı menfaat gruplarının menfaatinin korunması gerekmektedir. Bu bakımdan anonim şirketlerin malvarlığı içerisinde önemli bir yeri olan taşınmazlar, çalışmamız kapsamında kuruluş, faaliyet ve tasfiyesi aşamaları esas alınarak belirtilen ilke ve kurallar çerçevesinde, doktrin ve uygulama açısından değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of immovable property has been regulated in twelve articles in the Turkish Commercial Code No. 6102. Therefore, examining the immovable property transactions of joint stock companies within a system and determining the immovable property regime in joint stock companies have been the fundamental idea in the preparation of this Master's Thesis. The legislator gives great importance to the protection of capital in joint stock companies. In this context, the principle of capital protection, fraud against the law, etc. are specifically codified. As a matter of fact, joint stock companies are parties to transactions regarding immovable properties included in their independent assets. Therefore, the interests of different interest groups must be protected in joint stock companies. From this point of view, within the scope of our study, immovable properties, which have an important place in the assets of joint stock companies, are evaluated in terms of doctrine and practice, within the framework of the principles and rules specified, based on the stages of establishment, activity, and liquidation.