Plagiomnium Rostratum (Schrad.) ve Plagiomnium Medium (Bruch & Schimp.) türleri üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostic Studies on Plagiomnium Rostratum (Schrad.) and Plagiomnium Medium (Bruch & Schimp.) species
- Tez No: 875524
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN YAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: 11111, 12345
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakognozi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tez kapsamında Plagiomnium medium (Bruch & Schimp.) ve P. rostratum (Schrad.) türlerinin subuharı distilasyonu (HD) ve mikrodalga (MW) yöntemleriyle uçucu yağ (UY) eldesi, GC-FID-MS yöntemiyle aydınlatılması, çözücü ekstreleri (n-hekzan, kloroform, metanol, su) ve UY'ın antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bitkilerden elde edilen UY bileşenleri GC-FID-MS cihazı kullanılarak aydınlatıldı. P. medium türünün HD UY'ında en fazla miktarda pentanal (%29.50), tetradekanal (%9.46), iso-bornil asetat (%8.94), oktanal (%5.44), humulen epoksit-II (%5.29) ve MW UY'da ise pentanol (%25.50), bornil asetat (%24.42), 𝛽-kopaen (%5.70), tetradekanal (%5.00), ve 𝛼-pinen oksit (%4.44) bulunmuştur. P. rostratum türünün HD UY'ında ise en ana bileşen olarak oktanal (524.12), bornil asetat (%20.98), 𝛽-E-ionon (%19.90), fiton (%7.62), γ-elemen (%3.67) ve MW UY'da da oktanal (%20.22), iso-bornil asetat (%11.44), γ-elemen (%11.34) ve α-humulen (%8.83) tanımlanan diğer ana bileşenlerdir. Her iki yosun türünün HD ve MW uçucu yağları, n-hegzan, koroform, metanol ve su ekstraktlarının dokuz ayrı mikroorganizmaya karşı antimikrobiyal aktivite çalışmaları yapılmıştır. Her iki bitkini uçucu yağları (HD ve MW) Yersinia pseudotuberculosis (24 mm), Enterococcus faecalis (20 mm), Bacillus cereus (25 mm) ve Candida albicans'a (15 mm), karşı en etkiliolup inhibisyon çapı 15-25 mm aralığında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, obtaining essential oils (EOs) by water distillation (HD) and microwave (MW) methods from Plagiomnium medium and P. rostratum species, identifications by GC-FID-MS, and antimicrobial activities of EOs and solvent extracts (n-hexane, chloroform, methanol, water) were aimed to study. EOs components obtained from plants were elucidated using the GC-FID-MS. The highest amounts of compounds were found in the HD EO of P. medium as pentanal (29.50%), tetradecanal (9.46%), iso-bornyl acetate (8.94%), octanal (5.44%), and humulene epoxide-II (5.29%). The most common compounds found in the MW EO of P. medium, which were pentanol (25.50%), bornyl acetate (24.42%), 𝛽-copaene (5.70%), tetradecanal (5.00%), and 𝛼-pinene oxide (4.44%). The highest amounts of compounds in the HD EO of P. rostratum were found to be octanal (24.12%), bornyl acetate (20.98%), 𝛽-E-ionone (19.90%), phytone (7.62%), and γ-elemen (3.67%). The most common compounds found in the MW EO of P. rostratum were octanal (20.22%), iso-bornyl acetate (11.44%), γ-elemen (11.34%), and α-humulene (8.83%). Antimicrobial activity of essential oils obtained by HD and MW methods and, solvent extracts (n-hexane, chloroform, methanol, and water) of both algae species were conducted against nine different microorganisms. The essential oils of both plants (HD and MW) were found to be most effective against Yersinia pseudotuberculosis (24 mm), Enterococcus faecalis (20 mm), Bacillus cereus (25 mm) and Candida albicans (15 mm) with in the range of 15-25 mm inhibition diameter.