Hastane yönetiminde insan odaklı bakımın etkileri
Effects of person-centered care in hospital management
- Tez No: 875541
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ÖZVERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hastane yönetimi, sağlık hizmetlerinin etkin bir şekilde sunulması ve hasta memnuniyetinin artırılması amacıyla sürekli olarak gelişen bir alandır bu çalışmada hastane yönetiminde hasta odaklı bakımın önemini vurgulamak, uygulama stratejilerini analiz etmek ve bu yaklaşımın hastaların sağlık sonuçlarına etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Hasta odaklı bakım, sağlık hizmeti sunumunun temelini oluşturan bir yaklaşımdır ve hastanın ihtiyaçlarına odaklanarak bireyselleştirilmiş bir tedavi ve bakım süreci sağlamayı amaçlar. Bu konsept, hastaların sadece hastalıklarıyla değil, aynı zamanda birey olarak ihtiyaçlarıyla da ilgilenilmesini öne çıkarır. Hasta odaklı bakım, modern sağlık hizmetlerinde giderek daha önemli bir rol oynamaktadır ve bu yaklaşımın benimsenmesi, daha etkili, güvenilir ve hasta memnuniyetine odaklı bir sağlık sistemi oluşturmada önemli bir adımdır. Hasta odaklı bakımın uygulanabilirliği ile birlikte bireyin yaşam kalitesinin, sağlık sonuçlarının, memnuniyet oranların pozitif anlamda artacağı maliyetin azalacağı öngörülmektedir. Hasta odaklı bakım, tüm sağlık sistemini kapsayacak şekilde kurumsal bir kültür haline getirilmelidir. Bu, hem sağlık profesyonellerinin hem de hastaların beklentilerini karşılayan sürdürülebilir bir sağlık hizmeti sunumunu destekleyebilir. Bu çalışmada hastane yönetiminde hasta odaklı bakımın benimsenmesinin, sağlık hizmetlerinin kalitesi, hasta güvenliği ve memnuniyeti üzerindeki olumlu etkilerini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Hospital management is a field that is constantly evolving in order to provide healthcare services effectively and increase patient satisfaction. This study aims to emphasize the importance of patient-centered care in hospital management, analyze implementation strategies and evaluate the impact of this approach on patients' health outcomes. Patient-centered care is an approach that forms the basis of healthcare delivery and aims to provide an individualized treatment and care process by focusing on the patient's needs. This concept emphasizes caring for patients not only about their illness, but also about their needs as individuals. Patient-centered care is playing an increasingly important role in modern healthcare, and adopting this approach is an important step in creating a healthcare system that is more effective, reliable and focused on patient satisfaction. İt is predicted that with the applicability of patient-centered care, the individual's quality of life, health outcomes, and satisfaction rates will increase positively and the cost will decrease. Patient-centered care should be made an institutional culture that covers the entire healthcare system. This can support a sustainable healthcare delivery that meets the expectations of both healthcare professionals and patients. This study examines the positive effects of adopting patient-centered care in hospital management on the quality of healthcare services, patient safety and satisfaction.