Milletlerarası mal satımına ilişkin Birleşmiş Milletler (Viyana) Antlaşması uyarınca sözleşmenin ihlali halinde alıcının hakları
Buyer's rights in case of the breach of contract according to United Nations (Vienna) Convention on international sale of goods
- Tez No: 437353
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT BUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Uluslararası ticaretin son yıllarda önemli ölçüde gelişmesi ve farklı devletlerde mukim taraflar arasında çeşitli hukuki uyuşmazlıkların ortaya çıkması sebebiyle, satım sözleşmesinin zayıf tarafı olan alıcının satıcı karşısında korunması konusu önem kazanmıştır. Bu çalışmamızda, uluslararası satım hukukunun yeknesaklaştırılması çabalarının en önemli kaynaklarından biri olan Viyana Satım Sözleşmesi (CISG) kapsamında satıcının, uluslararası mal satım sözleşmesinden kaynaklanan yükümlülükleri ve bu yükümlülüklerden herhangi birinin ihlal edilmesi halinde alıcının ileri sürebileceği taleplerin kapsamı ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, satım sözleşmesinin kuşkusuz güçlü tarafı olan satıcı tarafından sözleşmeye aykırı hareket edilmesi durumunda alıcının korunmasına yönelik düzenlemelerin kapsamının ve sınırlarının tespit edilmesidir. Satıcı tarafından sözleşmenin ihlal edilmesi halinde alıcının sahip olduğu hukuki imkânlar bakımından, Türk Borçlar Kanunu'ndaki düzenlemeler ile birlikte, uluslararası hukukun yeknesaklaştırılmasına yönelik diğer başlıca kaynaklar olan UNIDROIT İlkeleri (PICC) ve Avrupa Sözleşmeler Hukuku İlkeleri (PECL) hükümleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The significant development of international trade in recent years together with the emergence of various legal disputes between parties domiciled in different states have gained importance to the issue of the protection of buyer as the weak party of the contract of sale against seller. In this study, the obligations of seller and the scope of buyer's remedies in case of the breach of contract, under Vienna Sales Convention (CISG), one of the most important sources of unification efforts for international sales law, have been tried to be revealed. In this context, the aim of this study is to identify the scope and borders of the legal regulations directed to protect the buyer in case the seller, being undoubtedly the strong party of the contract of sale, violates any of the contractual obligations. In regard to buyer's remedies in case of the contract is violated by seller, the provisions of Turkish Code of Obligations together with the other major sources for the unification of international law, UNIDROIT Principles (PICC) and the Principles of European Contract Law (PECL), have also been examined.