Türk sağlık turizm sektöründe mevcut politikalar ve bir alan uygulaması
The Existing policies and a field application in Turkish health tourism sector
- Tez No: 87554
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
153 ÖZET Bu çalışma Türk Sağlık Turizm Sektöründe uygulanan Hükümet politikalarını irdeleyerek yeni öneriler getirmektedir. Birinci bölümde; sağlık turizmiyle' ilgili genel bilgiler adı altında termalizm, mağaralar ve klimatizm'in tarifleri yapılmış, sağlık turizmine konu olan Türk Tefmalizminin tarihi gelişimi ve günümüzde işletilmekte olan kaplıcalar verilmiştir. İkinci bölümde; sağlık turizmine konu olan yerlerin bölgeler göre coğrafi dağılımı ve sınıflandırılması tablolar şeklinde gösterilmiş, sağlık turizmine yönelik çıkartılan yasalar, son 14 yıl içerisindeki T.C. Turizm Bakanlığı'nda yapılan çalışmalar ve uygulamalar, son 3 dönem 5 yıllık kalkınma planlarındaki yeri ve Hükümet politikaları, sağlık turizmine konu olan tesislerin diğer turizm sektörüne göre kıyaslaması ve sağlık turizminden gelir elde eden Avrupa ülkeleriyle bir kıyaslama, sağlık turizmini ilgilendiren kurumların görev ve amaçları belirtilmiş,, Üçüncü bölümde; Ege ve İç Anadolu bölgesinde, termal turizmine yönelik faaliyet gösteren işletmelere bir anket uygulaması yapılmış, bu uygulamayla yöneltilen sorularla ilgili kurumlar sorgulanmış ve alınan cevaplar yorumlanarak sonuç bölümüne geçilmiştir. Sonuç bölümünde ise; toplanan bütün bilgiler doğrultusunda, sağlık turizminin geliştirilmesi ve sağlıklı bir yapıya kavuşturulması için; ? Yatırım ve tesislerin modernizasyonu ? Eğitim ? Sağlık154 ? Yabancı ülkelerden, sağlık turizm girdisini arttırıcı ve iç sağlık turizmini canlandırıcı faaliyetler ? İstihdam politikası ? Ciddi istatistiksel verilerin düzenli olarak elde edilmesi için yeni politikalar türetilmesi ? Gayri Safi Milli Hasılanın geniş tabana yayılması konularına eğilerek ciddi çalışmalar yapılması Konularında öneriler geliştirilerek ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
155 ABSTRACT In this thesis study, the policies practised by Government in the field of Turkish Health Tourism have been handled in detail and new suggestions have been made by the researcher. In chapter one, same theoretical information about health toirism is presented and termalism, inns, climatism are defined. As well as the historical background of Turkish-Thermalism, which is the subject matter of Health Torism, today's spa baths are explained. In chapter two, the regional classification and geographical distribution of the places concerned with Health Torism are demonstrated in tables. The laws passed about this subject, the studies and their practice by Turkish Republic, Ministry of Tourism for the last 14 years, their roles and government strategies in 5 year development plans for the last 3 terms are examined. The places dealing with Health Tourism are compared to thel other sector. Furthermore, income supplied by Health Tourism is compared to the income of European Contries, we have ponited out the missions and objectives of such places which are to do with Health Tourism. In chapter three, a questionaire is given to the places working in the field of Thermal Tourism in Aegean and Middle Anatolian regions. -'By means of the questions asked these places mentioned above have been examined and their answers bave been evaluated. In the last chapter, in the light of all these information, it has been concluded that to improve health tourism and make it more convenient, some points such as; ? Investment and modernization of those places156 ? Education ? Health ? Contributions to increase the income provided by health tourism and to revive domestic tourism by foreign countries ? Policy of replacement ? Developing new strategies to provide statistical, reliable data regularly ? Some recommendations to increase fross national income. have been put forward and suggestions neccessory have been nade as a result of this detailed thesis study. \± SUSHIS!» S