7-14 yaş kız ve erkek çocuklarının vücut ölçülerine göre standartlaştırılmış beden ölçü tablosu geliştirilmesi
- Tez No: 87557
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHŞİ YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, Giyim Endüstrisi, Home Economics, Clothing Industry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
204 ÖZET Bu araştırma 7-14 yaş çocukların vücut ölçülerine uygun standart ölçü tablosu geliştirerek çocuk giysi kalıplarında kullanılabilirliğini sağlamak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma kapsamına 7-14 yaşlar arasında 1.777 kız, 1.817 erkek çocuk olmak üzere toplam 3.594 çocuk dahil edilmiştir. Çocuklar üzerinden 36 ayrı vücut ölçüsü belirlendikten sonra ölçülerin istatistiksel hesaplamaları yapılarak elde edilen bulgular üzerinde çocukların yaşlarına ve cinsiyetlerine göre vücut özellikleri, beden gelişim ve değişimleri belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak 7-12 yaşlar arasındaki çocukların cinsiyet ayrımı olmadan beden gelişimlerinin benzerlik gösterdiği, 12 yaşından sonra büyüme ve gelişmede, vücut ölçülerinde farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Elde edilen vücut ölçüm sonuçları doğrultusunda araştırma kapsamına giren çocuklar 7-12 yaş kız ve erkek çocuklar, 13-14 yaş kız çocuklar ve 13- 14 yaş erkek çocuklar olmak üzere 3 ayrı gruba ayrılmıştır. Her gruba ait vücut ölçüm değerlerine istatistiksel hesaplamalar uygulanarak, beden ölçü tablosuna esas oluşturacak beden kalıbı çiziminde temel ölçüler olarak kullanılacak rakamlara ulaşılmıştır. Sonuç olarak 7-14 yaş çocukları 3 beden grubuna ayrılarak, her beden grubu için standart beden kalıbına uygulanabilecek vücut ölçü tabloları hazırlanmıştır ve bu tabloların çocuk giyim üretiminde kullanılmasının yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
205 SUMMARY This research is planned and proceeded to improve standard measurement tables suits 7-14 age children's body measures and to obtain usabilit on children's dressing patterns. 1.777 girls and 1.817 boys, total 3.594 children are included into rearch scope. First, 36 different body measures determined then statistical calculations are made and then children's body properties, improvements and changes according to chilren's age and gender are tried to determined from these datas. As a result at it is determined that children's body improvements similar all gender between 7-12 ages and after 12 years of gender has effect on growing and improvements body measures. According to obtained measuretments results, children are divided in to 3 groups as 7-12 age girls and boys, 13-14 years of age and 13-14 years of age boys. Statistical calculations are applied to each body measure groups and values are achieved which will be used as base measures to draw bady patterns. Consequently, 7-14 age children are divided into 3 body groups and body measure tables prepared to apply to all body groups standart body pattern and it is thought that it will be usefull to use in children dressing manufacture.