Kırım-Tatar-Başkurt Türkçelerinde isim
  1. Tez No: 87558
  2. Yazar: FATMA TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KARAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 497
Özet
45ü ÖZET“Kırım-Tatar-Başkurt Türkçelerinde İsim”adını taşıyan bu tez, Kapak, İçindekiler, Söz başı, Kısaltmalar, Transkripsiyon işaretleri, Alfabeler, Giriş, Birinci Bölüm: Yapım, İkinci Bölüm: Çekim ekleri, Sonuç ve Kaynakça bölümlerini içerir. Giriş bölümünde Kırım, Tatar ve Başkurt lehçelerinin coğrafî yayılma alanları ile tarihî gelişimleri üzerinde kısaca durulmuştur. Bunun yanında, bu lehçelerin ses bilgisi üzerinde de durulmuştur. Bu tezde Kırım, Tatar ve Başkurt lehçelerindeki isim yapım ve isim çekim eklerinin benzer ve farklı yönleri incelenmiştir. Birinci bölümde isimler, yapılarına göre; Basit, Türemiş ve Birleşik isimler olarak sınıflanır.Türemiş İsimler de isimden türeme isim ve fiilden türeme isim olarak sınıflanır.Bu bölümde Kırım, Tatar ve Başkurt lehçelerindeki isimden türeme isimler ve fiilden türeme isimler biçimsel olarak karşılaştırılmıştır. Bu ekler, işlevsel olarak da incelenmiştir. İkinci bölümde çekim ekleri incelenir. Bu bölüm çokluk eki, iyelik ekleri, hâl ekleri, soru eki, bildirme ifadesini içerir. Sonuç bölümünde konu ile ilgili sonuç ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
*f51 SUMMARY This thesis, called“Kmm-Tatar-Baskurt Türkçelerinde İsim”consists of Cover, Contents, Preface, Abbreviations, Transcription, Alphabets, Introduction, First Part: Derivational, Second Part: Dedansion termination, Conclusion and Bibliography parts. In the Introduction, following a short account of the historical evolution and geographical diffusion of Crimean Tatar, Tatar and Bashkurt Also, in this part phonetics of these dialects are introduced. This thesis is a comparative study of the similarities and differences between the suffixes in Crimean Tatar, Tatar and Bashkurt In the first part nouns are classified as simple nouns, derived nouns and compound nouns according to their structures. Derived nouns are classified as denominative nouns and deverbal nouns, in this part, the denominative nouns and deverbal nouns in Crimean Tatar, Tatar and Bashkurt have been compared and contrasted morphologically. This chapter is a functional study of the suffixes for the denominative noun and deverbal noun. In the second part, dedansion is examined. This part consists of plural ending, possessive suffix, case endings, interrogative partide and copula. In the Condusion, the results of this study and recommendations concerning the results are given. î.s. v::'îS£KÖisfiETi^ KOMI