Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde kavramsal metaforlar
Conceptual metaphors in Evliya Çelebi's Seyahatname
- Tez No: 875587
- Danışmanlar: PROF. MUSA DUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu tezde Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin ilk dört cildinde geçen duygu metaforları kavramsal metafor teorisi kapsamında ele alınmıştır. Bu çalışma ile hem teoriyi bir eser üzerinde incelemek ve araştırmak hem de Seyahatname'nin dil özelliklerini ve metafor zenginliğini ortaya çıkarmak hedeflenmiştir. Bu tez çağdaş bir kuramın klasik bir eser üzerinde kapsamlı bir şekilde uygulanması ve incelenmesi, böylece dönemin metaforik dili, dolayısıyla düşünme ve dünyayı algılama biçimi hakkında bilgi vermesi gibi noktalardan önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, emotion metaphors in the first four volumes of Evliya Çelebi's Seyahatname are analysed within the scope of conceptual metaphor theory. With this study, it is aimed both to examine and investigate the theory on a work and to reveal the language features and metaphor richness of the Seyahatname. This thesis is important in terms of applying and analysing a contemporary theory on a classical work in a comprehensive way, thus providing information about the metaphorical language of the period and thus the way of thinking and perceiving the world.