Türk cumhuriyetlerinden ve topluluklarından gelen öğrencilere Türkiye Türkçesinin öğretiminde devlet televizyonlarında yayımlanan drama ve reklamların işlevi
  1. Tez No: 87559
  2. Yazar: DURSUN DAĞAŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK TURAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ill ÖZET Türkiye Cumhuriyeti Devleti 20.yy'ın sonlarında birbirine zıt birkaç özelliği birarada yaşamaktadır. a) Öncelikle tarihi, nüfusu, gelişme potansiyeli ve jeopolitik konumu bakımından büyük bir devlettir. b) iki kutuplu sistemin çökmesinden sonra yeni dünya düzeninde yeni yer ve konum arayışı içindedir. c) Ülkede zaman zaman kimlik krizi ve çatışmaları yaşanmakta, Türkiye, bu çatışmalar sonucunda uluslararası ilişkilerde yalnız kalmaktadır. Bu özellikler, Türkiye Cumhuriyeti Devletini yeni entegrasyon arayışlarına yönlendirmekte; 1990'lı yılların başından itibaren de yeni bir entegrasyonla "Türk Dünyasını oluşturma imkânı doğmuş bulunmaktadır. Böyle bir oluşumun Türkiye merkezli olması ve oluşuma Türkiye'nin önderlik yapması gereklidir. Türkiye, Türk Dünyası oluşumu için son on yılda oldukça önemli adımlar atmıştır. Bu adımlardan birisi de Türk Devlet ve topluluklarından Türkiye'ye eğitim amacıyla öğrenci getirilmesidir. Türkiye'ye eğitim amacıyla getirilen Türk soylu öğrencilerin dil ve kültür bakımından Türkiye Türkleriyle bütünleşmesi, ülkelerinde Türk kültürünün ve Türkiye Türkçesinin yaygınlaştırılmasını sağlamaları, Türkiye'nin, Türk dünyasını oluşturma hedefi bakımından önemlidir. Ancak uygulamada, beklenen hedefler gerçekleştirilememiş; Türkiye'ye gelen Türk soylu öğrencilerin yarısı, öğrenimlerini tamamlamadan ülkelerine geri dönmüşlerdir. Bu dönüşün sebebi çoğunlukla başarısızlık; başarısızlığın sebebi de dil öğretimindeki yetersizliktir. Türk soylu öğrencilerin Türkiye Türkçesi öğrenmeleri için hazırlanan programlar, istenen sonucu vermemiştir. Dil öğreniminin geliştirilmesinde kitle iletişim araçlarının desteğine, özellikle de televizyon yayınlarının olumlu katkılarına ihtiyaçIV duyulmaktadır. Bu konuyla ilgili inceleme alanı olarak devlet televizyonları seçilmiş; televizyon programları ve yayınları, özellikle drama ve reklamların Türk soyluların dil eğitimine katkıları bakımından incelenmiş; dil öğretim programlarında yetersiz kalan dil formasyonunun tamamlanmasında önemli bir etki ve katkılarının bulunmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY The state of Turkish Republic has been practising a few charcteristics contrary to each other, durinq the late 20 th century. a) First of all, it is a large state, regarding to its history, population, development potential and geopolitical situation. b) After the collapse of the bi-polar system, it has been seeking for a new role and situation within the new world order. c) As a result of some identity crises and conflicts, the state itself usuf alone in international relations. These characteristics drive the Turkish state towards seeking for new integration opportunities and an opportunity of forming a“Turkish World”by a new integration, has emerged. This formation has to be Turkey-centered and must be leaded by Turkey. Turkey has significantly stepped forward on the road to the Turkish world formation during the last decade. The education of students who came from Turkish states and communities is one of these steps. The cultural and linguistic integration of these Turkish origined students with Turkey Turks and their contribution to the prevaletion of Turkey Turkish and Turkish culture in their countries, are significant points in the aim of Turkish world formation. However, the expectations have not been fully satisfied in practice. 50 percent of the Turkish-origined students who came to Turkey for education have returned to their countries without completing the process. The main reason is generally failure and the reason for failure is the lack of efficiency in language teaching. The expected result from the Turkey Turkish education programs couldn't been achieved. Contribution of the mass media, especially in TV boadcasts is a need for the progress of language education.VI Official televisions have been selected as the investigation area, TV programs and broadcast have been analyzed with regard to the contribution of dramas and advertisements in the language education of Turkish origined students and as a result, it has been considered that they have neither significant impact, nor contribution in the evolution of the inefficient language formation in language teaching programs.