Heinrich Heine'nin 'Almansor' adlı trajedisinin kültürler arasılık yönüyle analizi
Eine analyse von heinrich Heines Tragödie 'Almansor' im hinblick auf interkulturalitaet.
- Tez No: 875605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM FIRTINA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
19. yüzyıl Alman edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Heinrich Heine (1797-1856) Yahudî kökenli bir aileden gelmesi ve sonradan yazarlık mesleğini pürüzsüz sürdürebilmek amacıyla Hristiyanlık dinine geçmesi gibi, farklı dinlere, inançlara yakınlık duyması ile de öne çıkmaktadır. Hayatının bir kısmını vatanı Almanya'da ve geri kalan kısmını da Fransa'da geçirmesi de yazarın kültürlerarasılık yönüne işaret etmektedir. Şair olarak başarılı olan Heine'nin tüm eserleri arasında günümüze dek hak ettiği ilgiyi görememiş olan“Almansor”adlı trajedisi bu çalışmada kültürlerarasılık yönüyle analiz edilmektedir. Heine, bu trajik eserinde, aslında aynı tarzda yaşamak isteyen insanların, ön yargılardan, kasıtlı veya kasıtsız olarak ortaya atılan yanlış olan bilgilerin doğrulukları iyice araştırılmadan gerçek olarak kabullenmelerinden dolayı, hem kendilerini ve hem de istikballeri olan çocuklarını yanlış yollara hatta felaketlere nasıl sürüklediklerini çok ibretli bir tarzda, konuyu tarihi verilerle donatarak, mükemmel bir şekilde kaleme almıştır. Heine bu trajik eserinde, kültürlerarasılık bağlamında, çok kültürlü bir hayatın ve birlikte yaşamanın tolerans, anlayış, hoşgörü, hatta tahammül sınırları içinde, empati yapmak suretiyle, mümkün olduğunu ifade etmektedir. Heine problemin bir kültürler çatışması veya bir inançlar çatışması olmadığını, bilakis dinî değerlerin şahsi menfaatler için bazı kötü niyetli insanlar tarafından kötüye kullanıldığını, içeride asabiyet, taht ve kabile kavgaları, dışarıda ise, özellikle ön yargılardan kaynaklandığını açık bir şekilde dile getirmektedir. Günümüze dek bu eser üzerine yapılmış bilimsel çalışmaların yok denecek kadar az olması nedeniyle, bu çalışma ile bu alanda bir ilk gerçekleşmektedir. Özellikle Türkiye'deki üniversitelerde bu konuya ilişkin hiçbir araştırma olmaması nedeniyle, bu tez ile büyük bir boşluğun doldurulması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Heinrich Heine (1797-1856), one of the most important authors of 19th century German literature, is characterised by his closeness to various religions and beliefs, such as the fact that he came from a family of Jewish origin and later converted to Christianity in order to continue his profession as an author. Since he spent part of his life in his native Germany and the rest in France, this case points to the writer's interculturality. The tragedy named“Almansor”, which under all the works of Heine who was successful as a poet, has not received the attention it deserves until present day, is analysed in this study in terms of interculturality. Heine has written in his tragic work named“Almansor”in an excellent manner with historical data, in a perfect way, how people who actually want to live in the same way, because of prejudices, due to the acceptance of false information put forward intentionally or unintentionally as truth without good investigating its accuracy, lead both themselves and their children, who are their future, to wrong ways and even to catastrophes. Heine expresses in his tragic work, in the context of interculturality, that a multicultural life and even coexistence is possible inside the limits of tolerance, understanding, even through empathy. Heine expresses obviously that the problem has not with a clash of cultures or with a clash of beliefs to do, but rather the case has with the misuse of religious values by some cruel people for personal interests, stemming inside from tribalism, throne and tribal quarrels, and outside especially from prejudices to do. Until present day, because of the lack of scientific studies on this work of Heine, a first will be realised in this field with this study. Since there is no research on this topic especially at the universities in Türkiye, it is expected that this doctoral thesis will fill a big gap.