Mutfak çalışanlarının gıda güvenliği bilgi düzeyleri ve gıda israfına ilişkin tutumları
Food safety knowledge levels of kitchen staffs and their attitudes towards food waste
- Tez No: 875671
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN BULUT SOLAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 149
Özet
Gıda güvenliği ve gıda israfı yiyecek ve içecek üretimi yapan tüm kurumlar için oldukça önemli kavramlardır. Bu kavramlar yiyecek-içecek ürünlerinin güvenli, temiz ve israf etmeden değerlendirilerek kullanılması, saklanması, üretimi yapılması ve sunulması ile ortaya çıkmaktadır. Dolayısı ile gıda güvenliği ve gıda israfı aynı zamanda gıda sektöründe çalışan bireylerin bu konular hakkında tutum, bilgi ve davranışlarıyla ilişkilidir. Bu doğrultuda çalışma, mutfak personelinin gıda güvenliği ve gıda israfı konulardaki bilgi düzeyleri ve tutumlarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu amaç ile betimsel analizler (frekans, aritmetik ortalama, standart sapma), Mann- Whitney U testi iki grubun karşılaştırılması için ve Kruskal-Wallis testi ikiden fazla karşılaştırma için 200 mutfak çalışanından elde edilen veriler üzerinde uygulanmıştır. Araştırma farklı ölçekler altında, farklı değişken grupları arasında gıda güvenliği davranış ve bilgili olma durumu, gıda israfı tutum ve davranışlarında farklılıkları ve etki büyüklüklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Food safety and food waste are very important concepts for all organizations that produce food and beverages. These concepts arise from the use, storage, production and presentation of food and beverage products in a safe, clean and waste-free manner. Therefore, food safety and food waste are also related to the attitudes, knowledge and behaviors of individuals working in the food sector about these issues. In this direction, the study aims to reveal the knowledge levels and attitudes of kitchen staff on food safety and food waste. For this purpose, descriptive analyses (frequency, arithmetic mean, standard deviation), Mann-Whitney U test for comparison of two groups and Kruskal-Wallis test for more than two comparisons were applied on the data obtained from 200 kitchen staff. The research reveals differences and effect sizes in food safety behavior and knowledge, food waste attitudes and behaviors among different variable groups under different scales.