The role of social media marketing in green purchase intention behaviour among Gen Z: The case of Azerbaijan
Z Kuşağı'nda sosyal medya pazarlamasının yeşil satın alma niyeti ve davranışındaki rolü: Azerbaycan örneği
- Tez No: 998463
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Azerbaycan'daki Z Kuşağı tüketicileri arasında sosyal medya pazarlamasının yeşil satın alma niyetinin oluşumu üzerindeki etkisi incelenmektedir. Konu, sürdürülebilirlik iletişiminin platform temelli kanallarda artması bağlamında ele alınmaktadır; böyle bir ortamda marka mesajları, kullanıcı kaynaklı içerik ve akran geri bildirimi ile birlikte sunulmaktadır. Bir araştırma ihtiyacı tanımlanmaktadır, çünkü yeşil niyetler yalnızca ürün özellikleri ve fiyat ile açıklanmamakta, aynı zamanda çevrim içi ortamlarda algılanan güvenilirlik ve sosyal değerlendirme tarafından da biçimlendirilmektedir. Planlı Davranış Teorisi yönlendirici bir çerçeve olarak kullanılmaktadır; bu nedenle niyet, tutumlar, algılanan normlar ve algılanan davranışsal kontrol ile ilişkili planlı bir eğilim olarak ele alınmaktadır. Sosyal medya pazarlaması ise, söz konusu belirleyicileri değiştirebilen dışsal bir uyarıcı olarak değerlendirilmektedir. Nicel kesitsel bir anket tasarımı uygulanmaktadır ve uygun Z Kuşağı katılımcılarından çevrim içi bir soru formu aracılığıyla yanıtlar toplanmaktadır. Ölçüm maddeleri önceki çalışmalardan seçilmektedir ve çıkarımsal testler yapılmadan önce yapıların güvenilirliği ve geçerliliği değerlendirilmektedir. İlişkiler regresyon temelli analiz ile tahmin edilmektedir; böylece hem doğrudan etkiler hem de dolaylı etkiler birlikte sınanmaktadır. Yeşil güven ve algılanan kalite değişkenlerinin aracılık rolleri incelenmektedir, çünkü pazarlama mesajları güvenilir olarak yorumlandığında ve ürün performansı yeterli olarak değerlendirildiğinde satın alma isteğinin artması beklenmektedir. Uygulamalı katkı, sürdürülebilir tüketimin teşvik edilmesi için daha etkili ve daha şeffaf iletişimin desteklenebileceği yönünde sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
An investigation is presented on the influence of social media marketing on the formation of green purchase intention among Generation Z consumers in Azerbaijan. The topic is positioned within the wider growth of sustainability communication on platform-based channels, where brand messages are combined with user generated content and peer feedback. A research need is identified because green intentions are not formed only by product attributes and price, but are also shaped by perceived credibility and social evaluation in online environments. The Theory of Planned Behavior is used as a guiding perspective, so intention is treated as a planned tendency that is related to attitudes, perceived norms, and perceived behavioral control, while marketing exposure is treated as an external stimulus that can shift those determinants. A quantitative cross sectional survey design is applied, and responses are collected from eligible Generation Z participants through an online questionnaire. Measurement items are selected from prior studies, and construct reliability and validity are assessed before inferential testing is conducted. Relationships are estimated through regression-based analysis, where both direct effects and indirect effects are evaluated. The mediating roles of green trust and perceived quality are examined, because purchasing willingness is expected to rise when marketing messages are interpreted as credible and product performance is evaluated as sufficient. Practical relevance is provided for firms and policymakers, since more effective and transparent communication can be supported in the promotion of sustainable consumption.