Ecocritical readings in postcolonial Anglophone fiction
Postkolonyal (Sömürge sonrası) Anglofon romanı üzerine ekoeleştirel okumalar
- Tez No: 875743
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DİRENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tezde, Sömürgecilik sonrası Anglofon edebiyat bağlamında, Zakes Mda'nın The Heart of Redness (2000), Amitav Ghosh'un The Hungry Tide (2004) ve Linda Hogan'ın Power (1998) adlı romanları farklı ekoeleştirel bakış açılarıyla incelenmektedir. Öncelikle bu tez çalışmasının ilk bölümü, İngiliz sömürgeci geçmişinin günümüze ulaşan mirasını, Homi Bhabha, Edward Said, Gayatri Chakravorty Spivak, Frantz Fanon gibi önemli düşünür ve teorisyenlerin bakış açılarından yararlanarak, postkolonyal eleştiriler kuramsal çerçevesinde ele almaktadır. Aynı zamanda, sömürgecilik sonrası edebiyatı, tarihsel bağlamda değerlendirerek, bu edebiyat türünün zaman içerisindeki değişen yönlerine değinmekte ve postkolonyal Anglofon edebiyatın bu değişim içerisindeki yerini belirlemektedir. Daha sonraki bölümde bu çalışma, Lawrence Buell, Cheryll Glotfelty, Graham Huggan, Helen Tiffin, Vandana Shiva ve John Bellamy Foster gibi etkili çevre eleştirmenlerinin bakış açılarına ve ekoeleştirinin üç dalga olarak çerçevelendirilen gelişimine odaklanarak derin ekoloji, toplumsal ekoloji, eko-Marksizm, ekofeminizm ve postkolonyal ekoeleştiri gibi farklı çevreci yaklaşımları ele alarak sömürgecilik ve sonrasındaki süreçlerden kaynaklanan çevresel sorunları ve bunların hem yerel hem de küresel ölçekteki etkilerini tespit etmektedir. Özellikle postkolonyal ekoeleştirideki ekolojik emperyalizm, biyokolonyalizm, antroposentrik ve non- antroposentrik görüşler gibi farklı teorik tartışmalara odaklanan bu tez çalışması, İngiliz emperyalizminin, hem Güney Afrika, Hindistan ve Kuzey Amerika gibi sömürgeleştirdiği toprakların yerli halkları üzerinde süregelen etkisini postkolonyal Anglofon edebiyatının seçili örneklerinde tasvir edildiği şekliyle incelemeyi, hem de ekoeleştirel yaklaşımlar bağlamında bu toprakların çevresel sorunlarının izini sürmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bu çalışma sömürgecilik ve sonrasında yaşanan süreçlerin biyolojik çeşitlilik, doğayla karşılıklı bağ ve toplumsal dinamikler gibi unsurlar üzerindeki etkilerini üç farklı kıtadan yerli halkların torunları tarafından yazılmış seçili Anglofon romanların incelemesini, ele aldıkları temalar üzerinden yapmayı amaçlamaktadır. Kısaca, bu tez Zakes Mda'nın The Heart of Redness Amitav Ghosh'un The Hungry Tide ve Linda Hogan'ın Power adlı eserlerini postkolonyal Anglofon kurgu örnekleri olarak, ekolojik emperyalizm, biyokolonyalizm, antroposentrik ve non-antroposentrik görüşler, Marksist metabolik yarık ve ekofeminizm gibi bazı ekoeleştirel yaklaşımları uygulayarak kolonyal ve postkolonyal süreçler bağlamında tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore postcolonial Anglophone literature, specifically examining the Anglophone novels, The Heart of Redness by Zakes Mda (2000), The Hungry Tide by Amitav Ghosh (2004) and Power by Linda Hogan (1998) through diverse ecocritical perspectives. Initially, it analyzes the enduring impact of the British colonial legacy within the theoretical framework of postcolonial critiques. This exploration draws upon the insights of significant intellectuals and theorists such as Homi Bhabha, Edward Said, Gayatri Chakravorty Spivak, and Frantz Fanon. Subsequently, this study focuses on the perspectives of influential environmental critics like Lawrence Buell, Cheryll Glotfelty, Graham Huggan, Helen Tiffin, Vandana Shiva and John Bellamy Foster and waves of ecocriticism, elaborating diverse ecocritical approaches like deep ecology, social ecology, eco-Marxism, ecofeminism and postcolonial ecocriticism to identify the environmental issues stemming from the colonial and postcolonial processes and their impacts in both local and global scale. Especially, concentrating on the new theoretical discussions like ecological imperialism, biocolonialism, anthropocentric and non-anthropocentric views in postcolonial ecocriticism, this study aims to trace the ongoing impacts of British imperialism on the indigenous populations in regions such as South Africa, India and North America as well as the environmental conditions of their lands, as depicted in these novels. Moreover, this dissertation intends, on the one hand, to examine the selected Anglophone novels written by the descendants of indigenous peoples from three different continents where British Imperialism had a severe effect on biodiversity, interconnectedness to nature and social dynamics, through the themes they deal with, and on the other hand, to address the local and global consequences of the ecological problems inherited from British colonialism. Briefly, this dissertation discusses The Heart of Redness by Zakes Mda, The Hungry Tide by Amitav Ghosh and Power by Linda Hogan as examples of postcolonial Anglophone fiction in the context of colonial and postcolonial processes by applying some ecocritical approaches related to postcolonial fiction such as ecological imperialism, biocolonialism, anthropocentric and non-anthropocentric views, Marxist metabolic rift and ecofeminism.