Mecmû'a-i Eş'âr Yapı Kredi Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi Nadir ve Yazma Eserler Bölümü y-395 (vr.29b-54a)(inceleme-tenkitli metin)
Mecmû'a-i Eş'ârYapı Kredi Sermet Çifter Research LibraryRare and Manuscript Works Section y-395 (fols. 29b–54a)(study and critical edition)
- Tez No: 949616
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ESAT HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Klasik Türk edebiyatı için oldukça önem arz eden mecmualar, toplumun kültürünü ve dönemin şiir birikimini aktarma konusunda gelenek için vazgeçilmez bir konumda bulunmaktadır. Bu sebeptendir ki mecmualar oluşturma geleneği oldukça yaygındır. Divanlarda olmayan şiirleri geleceğe aktarma noktasında büyük önem taşıyan bu eserler, divanlarda olduğu gibi tertip konusunda keskin yargılar çerçevesinde hazırlanmazlar. Gelecek için bu denli kıymetli olan mecmualar üzerine günümüzde oldukça çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmada klasik Türk edebiyatı için oldukça kıymet arz eden bu eserlerden biri olan“Mecmû'a-i Eş'âr”adlı şiir mecmuası üzerinde inceleme yapılmıştır. Bu eser Yapı Kredi Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi Nadir ve Yazma Eserler Bölümü'de 35865 demirbaş numarası ile bulunmaktadır. Eserin 16. yüzyılda yazıldığı kütüphane kayıtlarında belirtilmiştir. Eser toplam 92 varaktan oluşmaktadır. Eserde toplamda 113 şair ve 367 şiir bulunmaktadır. Bu şiirlerin 326'sını gazeller, geriye kalan 41 şiir ise musammatlardan oluşmaktadır. Bu musammatların ise 6'sı terci-bend, 12'si tahmis, 14'ü müseddes, 2'si şehrengiz, 2'si terkib-bend, 2'si tesdis, 2'si kaside ve 1'i ise mesnevilerden oluşmaktadır. Bu şiirler arasında kimliği belli olmayan 3 şair bulunmaktadır. Çalışma hazırlanırken iki ana bölüm esas alınmıştır. İlk bölümde mecmuanın yeri ve önemi, çalışılan mecmuanın ve şairlerin tanıtımı gibi hususlar ele anılırken ikinci kısımda ise metnin kurulmasında izlenen yola ve transkripsiyonlu metne yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Majmūʿas (poetry anthologies), which hold a highly significant place in Classical Turkish Literature, are indispensable for the tradition in terms of reflecting the cultural fabric of the society and preserving the poetic corpus of their era. For this reason, the practice of compiling majmūʿas has become widespread. These works are of great importance in transmitting poems that are not found in divans to future generations, and unlike divans, they are not compiled based on rigid criteria or strict organizational frameworks. Due to their value for future scholarship, majmūʿas have become the subject of considerable academic attention in recent years. This study focuses on one such valuable work in Classical Turkish Literature: the poetry anthology titled Mecmûʿa-i Eşʿâr. The manuscript is housed in the Yapı Kredi Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi Nadir ve Yazma Eserler Bölümü, under the catalog number 35865. According to the library records, the manuscript dates back to the 16th century and consists of 92 folios. The anthology contains a total of 113 poets and 367 poems. Of these, 326 are ghazals, while the remaining 41 are composed of various forms of musammat (stanzaic verse). These include 6 tercīʿ-bends, 12 tahmīses, 14 musaddeses, 2 şehrengīzs, 2 terkīb-bends, 2 tesdīses, 2 qaṣīdas, and 1 mathnawī. Among the poets, three remain unidentified. The study is structured in two main sections. The first section addresses the significance of majmūʿas, introduces the specific manuscript under review, and provides background on the poets included. The second section outlines the methodology used in establishing the text and presents the transcribed version of the anthology.