Yeşil inovasyonun turizm sektörüne etkileri
Effects of green innovation on the tourism sector
- Tez No: 875780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN KUTUKIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Turizm, Science and Technology, Economics, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeniilikçilik ve Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dünyanın önde gelen sektörlerinden biri olan turizm; tüketimin teşvik edilmesinde, yatırımın teşvik edilmesinde ve dış alışverişlerin güçlendirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Buna karşın, turizmin doğal çevre üzerindeki olumsuz etkileri de giderek ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla düşük inovasyon seviyesi ve çevre kirliliğinin artması, turizm sektörünün yüksek kaliteli gelişimini kısıtlayan temel sorunlar haline gelmiştir. Turizm sektöründe yeşil inovasyon ise ekonomik faydalar sağlamanın yanı sıra, yeni bilgi ve teknoloji uygulamaları yoluyla kirlilik seviyelerinin düşürülmesine katkı sağlayabilmektedir. Çevresel etkilerin azaltılmasını ve yaşam döngüsü boyunca kaynakların optimum kullanımını içeren yenilikler olarak ifade edilen yeşil inovasyon, inovasyon ile çevresel yönetime dayanmaktadır. Turizm sektöründe yeşil inovasyon; teknoloji, ürün ve yönetim süreçlerindeki inovasyon yoluyla çevre dostu turizm, turizm kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı ve turizmin yeşil gelişiminin gerçekleştirilmesini ifade eder. Bu çalışmada, veri toplama aracı olarak nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesine başvurulmuştur. Turizm sektöründe yeşil inovasyona yönelik uygulamalarının değerlendirilmesi ve yeşil inovasyonun turizm sektörüne etkilerinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Yeşil inovasyonun işletmedeki çevre etiği ile rekabet gücü arasında bir etkiden söz etmek mümkündür. Konaklama işletmesinde yeşil inovasyon, bir firmanın maliyetlerden tasarruf etmesine, operasyonlarının verimliliğini artırmasına, yeşil bir itibar kazanmasına ve son olarak da yeşil rekabet avantajını geliştirmesine olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Tourism, one of the world's leading sectors; It plays an important role in promoting consumption, encouraging investment and strengthening foreign exchanges. On the other hand, the negative effects of tourism on the natural environment are increasingly emerging. Therefore, the low level of innovation and the increase in environmental pollution have become the main problems restricting the high-quality development of the tourism sector. Green innovation in the tourism sector, in addition to providing economic benefits, can contribute to reducing pollution levels through new information and technology applications. Green innovation, which is defined as innovations that involve reducing environmental impacts and optimum use of resources throughout the life cycle, is based on innovation and environmental management. Green innovation in the tourism sector; It refers to the realization of environmentally friendly tourism, sustainable use of tourism resources and green development of tourism through innovation in technology, products and management processes. In this study, document review, one of the qualitative research methods, was used as a data collection tool. This study aims to evaluate the applications of green innovation in the tourism sector and to determine the effects of green innovation on the tourism sector. It is possible to talk about an impact of green innovation between environmental ethics and competitiveness in the business. Green innovation in the hospitality business allows a company to save costs, increase the efficiency of its operations, gain a green reputation, and finally develop a green competitive advantage.